Zajímavosti

Je možné vyhnout se předvánočnímu shonu? 

Woman reading a book and drinking coffee at christmas

Jedna moje kamarádka pravidelně chodí na týden „vypnout“ do temné jeskyně. Nejde přímo o klasický skalní útvar, ale spíš o takový srub bez jediného paprsku světla, kam člověka zavřou a kde pak po vymezenou dobu je pouze sám se svými myšlenkami. A prý je to ten nejlepší způsob, jak přežít to hektické předvánočním období. 

Nejde o žádnou extrémní verzi trampingu nebo náhlý výplod fantazie, ale už poměrně rozšířenou zážitkovou službu. Objednáte se na konkrétní termín, domluvíte si, jaký typ potravy vám budou pravidelně škvírkou ve dveřích strkat, ale jinak jste v naprosté izolaci. Představte si to jako na samotce ve vězení, jen zcela potmě. 

Žádný mobil, žádné televize, žádný signál, žádný lidský kontakt, nic. Jen vy a vaše myšlenky. Tento pocit ještě dokresluje černočerná tma. Někoho by to mohlo vyděsit, ale někdo naopak ocení tu možnost vyčistit si hlavu a mít čas i klid na přemýšlení o všem možném. Takhle prý poznáte sami sebe, uvědomíte si, kým jste, co chcete a co nebo kdo vám v životě chybí nebo naopak přebývá. A pokud si rezervujete údajně vždy už dlouho dopředu zamluvené termíny v předvánočním čase, tak se zaručeně vyhnete tomu shonu a marketingové masírce. 

Jde to ale i jinak, než se zcela „uklidit“ mimo civilizaci? Inu, na to nelze plošně odpovědět. Záleží na tom, do jaké míry jste ovlivnitelní a co pro vás znamená ten předvánoční shon. Jsou to davy lidí v narvaném obchoďáku? Myslíte tím všudypřítomné reklamy nebo máte na mysli spíš tu atmosféru materialismu a nátlak na vyjadřování lásky prostřednictvím hodnotných darů? Každý jsme jiný, ale všem nám přijde vhod alespoň jeden z následujících tipů: 

  • Vybírejte a nakupujte dárky na internetu 
  • Objednejte si nákup potravin s donáškou až k vám domů 
  • Vezměte si v předvánočním období dovolenou a jeďte někam do přírody 
  • Nekoukejte na televizi, nečtěte moc noviny a místo surfování na netu raději sáhněte po knížce 

… protože ono to opravdu funguje. Předvánočnímu shonu se můžete vyhnout, pokud mu nedáte šanci, aby vás dostal. Samozřejmě, nějakému pozorování zpovzdálí nebo sledování zvyšujícího se stresu u kolegů se s největší pravděpodobností nevyhnete, ale aspoň se utvrdíte v tom, že děláte správnou věc. 

Jaký je tedy recept na klidné prožití předvánočního období? Nenechat se strhnout davovou hysterií a důmyslně promyšleným marketingem, kterým vám tvrdí, že potřebujete hromadu jídla, hodně dárků, kotel ozdob, a i když vše potřebné nakoupíte, tak toho stále nemáte dost.  

Zkuste pojmout i ten hektický čas méně materialisticky a začněte klást důraz na to, co je nejdůležitější a co máte rádi. Nemusíte trávit celé dny nakupováním dárků pro své blízké, abyste jim ukázali, co k nim cítíte. Udělejte si na ně čas a dokažte jim to společně strávenými chvílemi. Uvidíte, že to budou ty nejklidnější a nepříjemnější Vánoce, které jste zažili.

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ