Ostatní vánoční tipy Pozvánky Zajímavosti

Advent na Františku

Sázava

Nahlédnout do tajů křehké krásy skla budou moci návštěvníci tradičního Adventu na Františku, který pořádá 9. a 10. prosince Centrum sklářského umění huť František v Sázavě na Benešovsku. Kromě předvádění sklářských technik, trhů s rukodělnými dárky, zdobení vánočních ozdob a perníčků, pískování skla, korálkování nebo soutěže skřítka Kerblíka nabídne také stylové občerstvení.

„Zájemci si budou moci vlastnoručně vyrobit originální vánoční dárek v podobě skleněné koule, ozdobit si skleněné vánoční ozdoby různých tvarů a barev nebo vyzkoušet pískování skla,“ řekl Václav Pošmurný, ředitel společnosti CESTY SKLA o.p.s., která sklářské centrum v Sázavě provozuje.

Po oba dny zpestří návštěvu huti sklářská show v podání předních českých mistrů tohoto řemesla, kteří budou svá jedinečná díla vytvářet přímo před očima příchozích. Zájemci si zároveň budou moci sami vyzkoušet vyfouknout baňku či jinou ozdobu, nebo vytvarovat ze žhavého skla květinu či zvíře. V dílnách budou probíhat tvůrčí dílny pro děti a dospělé – pískování, rytí – a pro nejmenší navlékání skleněných korálků.

Sváteční atmosféru dokreslí velký vánoční stromek a vůně vánočního pečiva a medoviny. V jedné ze sklářských tamproven se bude péct nefalšované cukroví a vánočky, které budou moci návštěvníci ochutnat. Celodenní vstupné na akci je 50 Kč, děti mají vstup zdarma.

Bývalou sklářskou huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František. Rekonstruovala ji nákladem přes 130 milionů korun s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu a otevřela v ní Centrum sklářského umění. Je v něm k vidění mimo jiné část unikátní sbírky moderního skla vytvořené sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006. Centrum nabízí vzdělávací programy pro školy, rezidenční a tvůrčí pobyty pro studenty, začínající umělce, odborníky i širokou veřejnost.

 

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

 

Kontakt pro další informace:
Václav Pošmurný, ředitel společnosti CESTY SKLA, o.p.s.
tel.: 604 890 190, e-mail: reditel@cestyskla.czwww.cestyskla.cz

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ