Vánoční tvořivost

Moje milované vánoční výrobky

vánoční ozdoby

Kuchyň mojí babičky vždy těsně před Vánoci připomíná spíš nějakou manufakturu. Trouba nonstop v režimu „zapnuto“, všude hrnce, pekáče a misky s těstem. A vůně, linoucí se až na ulici.

vánočka

vánočka

Babička je zdatná řemeslnice v oboru gastronomie a na vánoční výrobky z její dílny se už od léta těší celá rodina. Dodnes stačí pouhá vzpomínka na její nepřekonatelnou štolu, vánočku či pečené cukroví k tomu, abych slintal, stejně jako můj pes. A retrívři opravdu netrpí na sucho v ústech. Ale nejsme stránka, primárně zaměřená na jídlo. To zaprvé. A zadruhé – tradiční rodinné recepty se střeží jako oko v hlavě, takže se s vámi blíže podělím o vánoční výrobky mého dědy. Ty jsou ze dřeva. 

Opravdové vánoční výrobky jsou ze dřeva 

Děda je amatérský řezbář. Je manuálně zručný a v důchodu, takže si za ošklivého počasí rád hraje ve své dílně se dřevem. A protože v prosinci většinou bývá nevlídně opravdu často, takže skoro každý rok stihne s nožem, pilkou a dřevem vyčarovat věci vskutku magické. Na jeho vánoční výrobky se těšíme stejně jako na ty babiččiny. Dědovou specialitou jsou betlémy. S nimi si dává vždy hodně záležet. Musí být totiž maximálně autentické. A figurky v nich nesmí chybět. 

betlém

betlém

U nich však už děda naráží na svůj řezbářský strop.  Tvorba malých figurek už vyžaduje více umu a hlavně nervového vypětí, než je schopen a ochoten investovat. Jeho postavičky tak bývají genderově neutrální, neboť nikdy nepoznáte, kdo je kdo. 

Tyto betlémy i s figurkami pak děda rozdá v rámci rodiny, aby měl příští rok možnost udělat nějaké jiné. A lepší. 

To samé dělá s vánočními ozdobami. Nejprve je během dlouhých podzimních dešťů vyřeže, poté si jimi s babičkou ozdobí stromek. A po Vánocích je rozdá příbuzenstvu, které tak má pravidelný přísun drobných dárečků i po Novém roce. Pěkná tradice, což? 

Jen málokdo má tak šikovného a dobrosrdečného dědu. A ještě méně lidí je natolik šikovných, aby si podobné vánoční výrobky ze dřeva udělali sami. Tak co jim zbývá, když také chtějí ručně vyřezávané výrobky ze dřeva? Musí se obrátit na certifikované odborníky. Těmi jsou například lidé, stojící za webem darkyzedvera.cz, kde najdete Betlémy, figurky a stojany na stromky. Širokou nabídku dřevěných vánočních výrobků najdete i na stránce ozdoby.cz 

Chcete, aby váš dar neměl jepičí život? Obdarujte své blízké vánočními výrobky ze dřeva, ať se z nich těší po opravdu dlouhou dobu! A neuděláte radost jen jim. Využitím certifikovaného dřeva z ČR pomáháte českým lesům, životnímu prostředí i ekonomice, přispíváte tím i k rozvoji rekreačních a společenských funkcí lesa – pomáháte sobě. 

 

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ