Vánoční tvořivost

Adventní věnec

LUD275895_110

Speciální věnec určený pro ty, kdo nehledají tradici, ale efektní dekoraci určenou přímo pro vánoční stůl.

Živý věnec z tulipánů| foto: Marek Burza

Živý věnec z tulipánů| foto: Marek Burza

CO POTŘEBUJETE

• Věnec obalený jedlovými větvemi
• Talíř
• Oasisová podložka
• Kbelík s vodou
• Drátek
• Tavná pistole
• 8 čerstvých tulipánů
• Gypsophila (nevěstin závoj)
• 4 bodce
• 4 svíčky
• Samolepicí hvězdičky a jiné ozdoby

Minulý týden jsme vám ve článku Zdobení adventního věnce – fígle od aranžérky představili výrobu a zdobení tradičního adventního věnce. Dnes přicházíme s naprosto ojedinělým způsobem dekorace – budeme společně vyrábět adventní věnec z živých květin.

Ten je atypický tím, že nemůže sloužit jako ten klasický, který se „nasazuje“ na přelomu listopadu a prosince. Živé květiny by to nepřežily. „Je hodně lidí, kteří nedrží tradici zapalování jedné svíčky po druhé podle toho, jak se neděli co neděli blíží Vánoce. Prostě několik dní před svátky začnou přemýšlet, jak si vyzdobit byt. A pro ně se může hodit věnec ze živých květin, který sice nemá s tradicí nic společného, ale jako dekorace je velmi působivý,“ uvádí naše floristka (v jejíž dílně vznikly i naše ilustrační fotografie) Hana Marková.

Připravila pro vás i pečlivý pracovní postup tak, abyste si bez obav mohli vytvořit svůj věnec doma.

Snadno a rychle

LUD275898_101

 

1) Oasisovou podložku položte (nikoli ponořte) do kbelíku s vodou tak, aby se nepotopila a nevytvořily se tak vzduchové bubliny. Počkejte, až zcela nasaje vodu a poté ji položte na talíř.Finta:správně nasákne v okamžiku, kdy se začne potápět pod hladinu.

 

LUD275890_102

 

2) Věnec si můžete koupit již hotový, nebo podle našeho návodu sami  připravit. Podložku, která již nasála vodu, položíme na talíř a překryjeme věncem.

 

LUD275891_103

 

3) Gypsophilu nastříhejte na několik asi 15 cm dlouhých trsů, které postupně napíchejte do oasisové podložky. Ujistěte se, že je květina zapíchnuta dostatečně. V opačném případě by neměla přístup k vodě a rychle by zvadla.

 

LUD275892_105

 

4) Otvor věnce by měl být zcela vyplněný gypsophilou. Podložka by ale  zároveň měla být přístupná pro zalévání a napichování dalších rostlin. Gypsophilu můžete nahradit i  jinou dekorativní rostlinou.

 

LUD275893_106

 

5) Do věnce napíchejte stojany na svíčky (bodce). Pro tento druh věnce je nelepší rozmístit je do čtverce. Usnadní vám to práci s napichováním tulipánů. Nasaďte na ně svíce.

 

LUD275894_108

 

6) Z asi 6 cm dlouhého drátku vytvořte několik “podkov“. Hlavičku tulipánu přidrže na místě, kam ho  chcete umístit, a drátek zabodněte. Konce tulipánů opět zapíchněte do podložky.

 

LUD275893_107

 

7) Mezi svíce dejte po dvou tulipánech. Květiny by neměly  zasahovat do prostoru svíce, zřejmě by se nezapálily, ale byla by jich škoda. Vyčnívající listy proto dobře zajistěte nebo odstřihněte.

 

LUD275895_109

 

8) Listy tulipánů můžete dozdobit malými předměty, jako jsou  samolepicí hvězdičky a jiné ozdoby. Pokud byste chtěli ozdobit i věnec, doporučujeme nanést tavnou pistolí  malou vrstvu lepidla přímo na ozdobu a několik sekund přidržet na věnci.

 

LUD275895_110

 

9) Tulipánový věnec je připraven! Jeho údržba není nijak složitá, stačí  občas dolít vodu do oasisové podložky. Tento věnec je nejvhodnější připravovat až na poslední adventní týden, aby zůstaly tulipány na Štědrý večer čerstvé.

 

 

Vyrábíte si sami věnec? Vyfoťte ho, poštete e-mailem, rádi ho zařadíme do fotogalerie jako inspiraci dalším fanouškům tradičních Vánoc, kteří radši než na nabídku obchodů spoléhají na vlastní ruce a fantazii.

Autoři: Karolina Ludvíková, Ve spolupráci s Hanou Markovou, květinový ateliér Poetica

Zdroj: http://hobby.idnes.cz/adventni-venec-jaky-v-obchode-nesezenete-ffe-/hobby-domov.aspx?c=A081125_162723_hobby-sdeleni_lud

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ