Vyrobte si vlastnoručně dřevěné vánoční ozdoby a dárky ze dřeva

Vyrobte si sami vánoční ozdoby ze šišek a korálků

Server jaktak.cz nás inspiruje k tvorbě vánočních ozdob ze šišek a korálků a abychom věděli jak na to, můžeme se zde podívat i na videonávod….

Vánoční ozdoby ze šišek a korálků – z drobnějších borových, modřínových či smrkových šišek a korálků si můžete jednoduše vyrobit originální vánoční ozdoby. Roztomilé panenky, andělíčky nebo čerty. Při výrobě vánočních ozdob ze šišek a korálků se zkuste řídit radami v přiloženém videonávodu. Použijeme nelakované dřevěné korálky z přírodní barvy. A vánoční ozdoby ze šišek a korálků budou brzy na světě!

Jak vyrobit krmítko pro ptáčky

 Budete potřebovat

ruční pilku, úhelník, pokosnici, akumulátorový šroubovák, pásovou brusku nebo pilník na dřevo, brusný papír na houbičce, štětec

Krmítko, představené v návodu, je jednoduché a na výrobu nebudeme potřebovat žádné speciální nářadí. Rozměry jsou orientační a je možné si je přizpůsobit podle potřeby.

Celé krmítko je vyrobené ze smrkového dřeva o tl. 20 mm, které je kvalitně povrchově upraveno, čímž je prodloužena jeho životnost.

Postup

Krmítko pro ptáčky

Nejprve vyrobíme díly potřebné k výrobě stříšky nad krmítkem. Jde o úhlopříčně přepůlený čtverec 18×18 cm. Tak nám vzniknou oba štíty stříšky, udávající její sklon a vlastně i šířku krmítka.

Krmítko pro ptáčky

Ke vztyčení štítů si připravíme čtyři laťky dlouhé 15 cm a profilu 2×3 cm. Na jejich konci provedeme 2 cm od kraje poloviční vybrání. Osazení nařízneme a z obou stran dočistíme dlátkem a pilníkem. Předvrtáme otvory pro šroubky a prostor pro jejich hlavy zahloubíme.

Krmítko pro ptáčky

Stojky přišroubujeme ke štítům stříšky tak, aby byly později překryty, tedy 2 cm od kraje. Základem krmítka je podkladová deska tvořící podlahu krmítka. Ta má rozměr 22×30 cm. Spojený díl položíme na podlahu krmítka a označíme stojky a jejich středy.

Krmítko pro ptáčky

Ze spodní strany pak stojky se štíty delším vrutem připevníme. Otvory pro ně si však nejprve předvrtáme menším vrtáčkem, aby nám dřevo stojky neprasklo. Při vrtání kontrolujeme kolmost, abychom neprošli bokem stojky.

Krmítko pro ptáčky

Jeden štít se stojkami je připevněn 0,5 cm od hrany základové desky, druhý 10 cm. Tím vznikne přesah stříšky pro snadnější vlet, nasypávání i pro zavěšení ptačích pamlsků.

Krmítko pro ptáčky

Aby sypání z krmítka nepadalo, a to nejen díky větru, ale i při hašteření ptačích strávníků, vyrobíme do krmítka zvýšené okraje. Přesně a pod úhlem je v dřevěné pokosnici zkrátíme ostrou pilkou.

Krmítko pro ptáčky

Ohrádka je vyrobena z laťky profilu 2×3 cm (stejně jako stojky u krmítka). Navíc jsme ji zakulatili dvě hrany. Díly mezi stojkami jsou zkráceny narovno, přední spoj pod budoucím přesahem stříšky je pod úhlem 45°.

Krmítko pro ptáčky

Stejným způsobem jako u stojek přichytíme i zvýšené lemování ze spodní strany několika vruty do dřeva. Zkontrolujeme délku šroubků, aby nám neprošly skrz. Větším vrtáčkem nebo zapouštěcí hvězdičkou vyrobíme zahloubení pro hlavy šroubků. Spoj pod úhlem můžeme ještě zajistit lepidlem.

Krmítko pro ptáčky

Takto hotovou konstrukci krmítka opatříme dvěma až třemi nátěry kvalitní barvou určenou pro exteriér. Jednotlivé vrstvy necháme pořádně proschnout. Tím podstatně prodloužíme životnost celého krmítka. Konstrukce bez střechy se nám bude natírat mnohem snáze.

Krmítko pro ptáčky

Jako plochu střechy chránící krmítko použijeme 6mm voděodolnou překližku, která zaručí stříšce dlouhou životnost. Díly připevníme ke konstrukci krmítka malými vruty. Protože se jednotlivé části ve hřebenu stříšky přes sebe překrývají, je jeden střešní díl širší o tloušťku materiálu, tedy o 6 mm.

Krmítko pro ptáčky

Takto připevněná střecha by vlastně stačila. Pro hezčí vzhled celého krmítka ji ale pokryjeme tenkými, 2–3 cm širokými lištami. Ty připevňujeme malými kolářskými hřebíčky. Lišty je možné předvrtat, aby nepraskly. Laťky si na shodnou délku zkrátíme v pokosníku.

Krmítko pro ptáčky

Postupně pokrýváme celou stříšku až téměř k hřebenu. Lišty připevňujeme od spodního okraje směrem nahoru. Protože se lišty vzájemně překrývají, počítáme s vyšší spotřebou už při jejich koupi. Jako hřeben stříšky nám poslouží rohová lištička.

Krmítko pro ptáčky

Aby bylo možno krmítko zavěsit a nedostal se k němu nezvaný host, opatříme je dvěma háčky s okem. Ty připevníme přes hřebenovou lištu do stříšky. Dva háčky zajistí zavěšenému krmítku lepší stabilitu. Otvory pro háčky nejprve předvrtáme menším vrtáčkem.

Krmítko pro ptáčky

K zakrytí střešních latí a zkrášlení krmítka si vyrobíme ozdobné dekorativní štítové lišty. Šablonku pro jejich přesný tvar si vystřihneme z tvrdého papíru. Na laťky ji pak obkreslíme. Na pásové brusce nebo pilníkem lištu tvarově dokončíme.

Krmítko pro ptáčky

Hotové a natřené štítové lišty připevníme kolářskými hřebíčky s malou hlavou. Stříšku krmítka můžeme opatřit nátěrem v jiném odstínu. Krmítko tak bude zajímavější. Pod přesah stříšky připevníme háček k zavěšení lojové koule nebo závěsného krmení v síťkách.

Stojan na stromeček

Máte-li dva hranolky, pilku a vrtačku, je to vše, co budete potřebovat a stojánek stihnete vyrobit opravdu i na poslední chvíli.

Z hranolků si připravíme dva větší díly (cca 40–50 cm dlouhé) a čtyři špalíčky, které budou sloužit jako nohy stojánku.

Postup

 1. Stojan – kříž na stromeček

  Hranolky musíme uprostřed přeplátovat. Tužkou na ně spojení zakreslíme, materiál, který bude nutné odstranit, označíme křížkem. Pilkou prořízneme boční zářezy do poloviny hranolků. Dlátem materiál odstraníme – na pevné podložce hranolek postavíme na bok a dlátem a paličkou výřez odsekneme. Práci nám usnadní několik zářezů mezi čarami vybrání.

 2. Stojan – kříž na stromeček

  Vybereme takto označený střed obou hranolků a zkusíme oba díly sesadit dohromady. Drobné nerovnosti dočistíme ostrou rašplí nebo pilníkem na dřevo.

 1. Stojan – kříž na stromeček
   Po sesazení hranolků do kříže si označíme tužkou střed stojánku. V něm pak větším vrtákem vyvrtáme ve stojanové vrtačce otvor pro vsazení stromečku.
 2. Stojan – kříž na stromeček

  Lepidlem na dřevo přilepíme nožičky stojánku. Po natření lepidlem je můžeme zajistit malými hřebíčky. Pak celý stojánek dohladka obrousíme smirkovým papírem. Hrany stojánku můžeme také lehce zakulatit, stojánek tak bude pohlednější.

 1. Stojan – kříž na stromeček
   Hotový dřevěný stojánek můžeme namořit na libovolnou barvu tak, aby nám k pokoji, v němž bude náš vánoční stromeček vystaven, barevně ladil.

Další skvělé návody a tipy naleznete na: www.ceskykutil.cz

 

Vánoční stromeček pro lesní zvířata

 Užijte si společně se svými dětmi vánoční atmosféry a v lese ozdobte stromeček určený pro volně žijící druhy zvířat. Ozdoby musí být samozřejmě jedlé, takové, které jim neublíží. Některé koupíte, jiné vám vyrostly na zahradě.

Baví vás nebo vaše děti strojení stromečku? Můžete v tom pokračovat i venku v přírodě a ozdobit speciální stromek pro zvířátka. A nemusí zůstat jen u jednoho.

Záleží jen na vaší trpělivosti, otužilosti v letošní mrazivé zimě a také na dostatku ozdob, jež musí být víc než jen krásné na pohled – především musí dobře chutnat, samozřejmě zvířátkům.

Čím stromeček ozdobit

Můžete vybírat ze spousty dobrůtek. Obyvatelé lesa uvítají oříšky vlašské i lískové, žaludy, bukvice, kaštany, šišky, šípky, jeřabiny, slunečnicová či dýňová semínka, obilné klasy nebo jen zrní, kukuřici a podobně.

Sáhnout můžete také pro uskladněná jablka a hrušky. Ze zeleniny pak pro osvědčenou mrkev, ale také celer a kedluben. Zajíci nepohrdnou ani košťálem od zelí či kapusty.

Jablka můžete krájet podélně i napříč, a získáte tak hned dva druhy ozdob

Pokud jste na podzim vzpomněli na rčení „až se zima zeptá“, nemáte teď nouzi o plody a semínka, na kterých si ptáčci i další zvířecí obyvatelé vaší zahrady nebo blízkého lesa pochutnají. Některé – jako například šípky – ještě najdete na stromech a keřích.

Pro nepřipravené

Pokud nic z těchto dobrot nemáte k dispozici, třeba už jen proto, že bydlíte ve městě a nejbližší možný stromeček, který můžete ozdobit, je ten v parku, lze využít běžné kuchyňské zásoby nebo něco nakoupit přímo ve specializovaného obchodu s chovatelskými potřebami.

Z domácích zdrojů bude nejsnáze dostupná zelenina jako například mrkev a z ovoce především jablka. V mnoho domácnostech se najdou oblíbené pšeničné a ovesné vločky, dále mák či rýže.


Sehnat se dají ozdoby nejrůznějších tvarů

V chovatelských potřebách můžete zakoupit lojové koule a tyčinky s lisovanými semínky, různé zrní a semínka – například lněné, které je bohaté na v zimě tolik potřebný tuk.

Výroba ozdob

Aby měla i zvířátka vánoční stromeček, jak se patří, pohrajte si s přírodním materiálem a vyrobte z něho slušivé ozdoby. Určitě tím zabavíte své ratolesti alespoň na jedno sváteční odpoledne.


Ostrou špejlí nebo hřebíkem udělejte do ozdob dírky, kterými provléknete provázek na zavěšení

Jablíčka či hrušky můžete použít vcelku, jen jim ke stopce navažte provázek, jímž je připevníte k větvičce. Lze je také nakrájet na silnější plátky a opět buď opatřit provázkem na zavěšení, nebo je pospojovat delším provázkem do řetězu. Stejný postup se hodí i pro mrkev, celer nebo kedluben.

Kdo má šikovné ruce

Kromě klasických plátků vyzkoušejte (pokud to zvládnete) nakrájet mrkev ozdobným nožem na brambory, který vytvoří v jednotlivých kolečkách mřížkování. Máte-li ostrá vykrajovátka na cukroví, mohou mít vaše ozdoby nejrůznější tvary. Stačí však i obyčejný nůž.

Z jablek jím vykrojte podélné plátky, tím vytvoříte zajímavé žebrování. Nebo zeleninu nakrájejte nejdříve na kolečka a z nich vykrájejte hvězdičky, kytičky či jednoduché geometrické tvary jako trojúhelníky, čtverečky a podobně. Pověste je na vybraný stromek jako jednotlivé ozdoby nebo je opět navlékněte na nit a vytvořte chutný řetěz.


Z obyčejné mrkve snadno vykrájíte nejrůznější tvary ozdob

Oříšky, šišky a další plody převažte provázkem a přichyťte je jím k větvím stromečku. S drobnými plody už to bude v současnosti horší, protože stačily seschnout a na navlékání už budou příliš tvrdé.

Krmítka téměř bez práce

Výhodnější bude nasypat je do krmítek zhotovených třeba z tykviček nebo kokosových ořechů. Jak takové krmítko vyrobit? Do tykvičky udělejte z boku ostrým nožem dostatečně velký otvor a vyberte dužninu i se semínky. Můžete jí také odříznout vršek a vnitřek vydlabat horem.

Na kokos budete potřebovat pilku na železo. Tou odřízněte čtvrtinu ořechu a zbytek potom vydlabejte. Přírodní krmítko opatřete dostatečně pevným provázkem, nasypte do něj semínka a máte další ozdobu hotovou.

Co na stromeček rozhodně nepatří

Mnohokrát zmiňované rohlíky, čerstvý chleba a další pečivo z kynutého těsta, syrové a vařené brambory, solená a kořeněná jídla, obilné klasy či jiné přírodniny zakoupené na ozdobu v květinářství (mohou být nalakované či jinak chemicky ošetřené). Všemu vyjmenovanému se vyhněte, jinak zvířátkům uškodíte!

Jaký stromeček a jak zdobit

Záleží na tom, jaké možnosti vám okolní příroda poskytuje. Kromě tradičního jehličnanu není problém ozdobit i jakýkoliv jiný stromek v zahradě, na poli, v lese nebo v parku, podstatné je vědět, pro koho je určen.

V městském prostředí to budou především ptáčci, takže pro jejich bezpečí při krmení vyberte stromek s vyšším kmínkem, kam za nimi nevyskočí psi, a ozdoby věšte na konce slabších větví, které neunesou mlsnou kočku.

Každé „patro“ pro jiné zvířátko

Na zahradě tomu bude obdobně, ale pokud víte, že k zájemcům o vaše Vánoce patří i zajíci, vyberte hustý pichlavý jehličnan s nižšími větvemi a ty dolní ponechte pro nadílku právě ušatcům. Nic nebrání tomu, abyste jim dobroty volně položili jako dárečky pod stromečkem.


Nejjednodušší zdobení stromečku: do hustých větví, kterými nic jen tak nepropadne, položte jablka a další pochutiny

Ve volné přírodě postupujte tak, že dolní větve budou patřit zajícům, ty o něco výš srnkám a jiné vysoké zvěři a nejvýš si pro nadílku vylétnou ptáčci či vyšplhají hlodavci, veverky a další šikovní šplhavci. Kromě jehličnanu můžete ozdobit i opadaný listnáč nebo třeba jen malý keřík, prostě to, co je po ruce.

 

Stromeček z větviček

Připravíme si:

 • několik větviček
 • ruční pilku
 • vrtačku s malým vrtákem
 • stužku
 • nůžky
 • velkou jehlu
 • brusný papír
 • akrylové barvy
vánoční stromeček, vánoční dekorace návod, vánoční ozdoba, stromeček z větviček, vánoční stromeček z větví, návod jak udělat stromeček, praktická žena

Postup:
1. Pomocí ruční pily nařežeme větvičky na menší kusy, nemusí být stejné. Také nařežeme několik

tlustších, jako korálky vypadajících, kousků pro oddělení větviček.

2. Vše si sestavíme tak jako na obrázku 2, aby to pohromadě vypadalo dobře.

Delší kousky můžeme zkrátit, pokud jsou moc dlouhé.

3. Vrtačkou vyvrtáme díry do středu větviček.

Před vyvrtáním zkusíme najít střed větvičky tak, aby obě strany byly vyrovnané.

4. Všechny konce větviček obrousíme brusným papírem.

 
vánoční stromeček, vánoční dekorace návod, vánoční ozdoba, stromeček z větviček, vánoční stromeček z větví, návod jak udělat stromeček, praktická žena

5. Nastříháme stužku zhruba na 2x větší délku než je výška stromečku.

Navlečeme si stužku do jehly. Začneme provlékat dřevěné kousky od spodu a naspodu

ponecháme delší kus stužky.

6. S jehlou jsme na vršku stromečku, stužku provlečeme ještě jednou vnitřkem stromečku

směrem dolů.

7. – 8. Musíme dávat pozor, abychom nahoře ponechali dostatečně dlouhou stužku

k vytvoření poutka.
Na spodním konci stromečku uděláme uzel a přebytek stužky odstřihneme.

 

 

vánoční stromeček, vánoční dekorace návod, vánoční ozdoba, stromeček z větviček, vánoční stromeček z větví, návod jak udělat stromeček, praktická žena

Pokud chceme, můžeme zpestřit stromeček barvami.

Před svázáním stromečku větvičky namalujeme podle naší kreativity.

Nebo si stromeček ponecháme v přírodních barvách.

 

 

vánoční stromeček, vánoční dekorace návod, vánoční ozdoba, stromeček z větviček, vánoční stromeček z větví, návod jak udělat stromeček, praktická žena

Více na: http://www.nerez-pribory.cz/aktuality/stromecek-z-vetvicek-prirodni-vanocni-dekorace

 

Připravíme si:

 • větvičky
 • podstavec pod stromeček
 • drát
 • vrtačku a vrtáky
 • ruční pilku
 • lepidlo na dřevo
 • mech, šišky

dřevěný věšák, jak udělat dřevěný věšák, věšák ze dřeva návod

Postup:

1. Nařežeme větve v libovolné délce, takže si můžeme sestavit stromeček, jak se nám zachce

do tvaru trojúhelníku.

2. Uřežeme si podstavec pod stromeček.

3. Pomocí vrtačky vyvrtáme díry uprostřed větviček.

4. Vyvrtáme díru do podstavce a vložíme drát, o předpokládané délce stromečku, do díry.

Drát lehce přitlačíme a přilepíme lepidlem na dřevo, aby lépe držel na místě.

5. Začneme sestavování stromečku delšími větvičkami. Naneseme lepidlo do připravených

dírek a vsuneme větvičku na drátek – to zopakujeme se zbylými větvičkami.

6. Až máme všechny větvičky navlečené a uchycené, odstřihneme přebytečný drát

v horní části stromečku.

7. Pokud chceme, můžeme podstavec dozdobit mechem a malými šiškami.

8. A je to hotovo!

Více na: http://www.keliwood.cz/aktuality/dekoracni-vanocni-stromecek-drevotvoreni

 

Adventní věnec

Speciální věnec určený pro ty, kdo nehledají tradici, ale efektní dekoraci určenou přímo pro vánoční stůl.

Hotový tulipánový věnec
Živý věnec z tulipánů| foto: Marek Burza

CO POTŘEBUJETE

• Věnec obalený jedlovými větvemi
• Talíř
• Oasisová podložka
• Kbelík s vodou
• Drátek
• Tavná pistole
• 8 čerstvých tulipánů
• Gypsophila (nevěstin závoj)
• 4 bodce
• 4 svíčky
• Samolepicí hvězdičky a jiné ozdoby

Minulý týden jsme vám ve článku Zdobení adventního věnce – fígle od aranžérky představili výrobu a zdobení tradičního adventního věnce. Dnes přicházíme s naprosto ojedinělým způsobem dekorace – budeme společně vyrábět adventní věnec z živých květin.

Ten je atypický tím, že nemůže sloužit jako ten klasický, který se „nasazuje“ na přelomu listopadu a prosince. Živé květiny by to nepřežily. „Je hodně lidí, kteří nedrží tradici zapalování jedné svíčky po druhé podle toho, jak se neděli co neděli blíží Vánoce. Prostě několik dní před svátky začnou přemýšlet, jak si vyzdobit byt. A pro ně se může hodit věnec ze živých květin, který sice nemá s tradicí nic společného, ale jako dekorace je velmi působivý,“ uvádí naše floristka (v jejíž dílně vznikly i naše ilustrační fotografie) Hana Marková.

Připravila pro vás i pečlivý pracovní postup tak, abyste si bez obav mohli vytvořit svůj věnec doma.

Snadno a rychle

gal1) Oasisovou podložku položte (nikoli ponořte) do kbelíku s vodou tak, aby se nepotopila a nevytvořily se tak vzduchové bubliny. Počkejte, až zcela nasaje vodu a poté ji položte na talíř.Finta:správně nasákne v okamžiku, kdy se začne potápět pod hladinu.

gal 2) Věnec si můžete koupit již hotový, nebo podle našeho návodu sami  připravit. Podložku, která již nasála vodu, položíme na talíř a překryjeme věncem.

gal3) Gypsophilu nastříhejte na několik asi 15 cm dlouhých trsů, které postupně napíchejte do oasisové podložky. Ujistěte se, že je květina zapíchnuta dostatečně. V opačném případě by neměla přístup k vodě a rychle by zvadla.


gal 

4) Otvor věnce by měl být zcela vyplněný gypsophilou. Podložka by ale  zároveň měla být přístupná pro zalévání a napichování dalších rostlin. Gypsophilu můžete nahradit i  jinou dekorativní rostlinou.

 

gal5) Do věnce napíchejte stojany na svíčky (bodce). Pro tento druh věnce je nelepší rozmístit je do čtverce. Usnadní vám to práci s napichováním tulipánů. Nasaďte na ně svíce.

Z drátku vytvořte podkovu a připevněte hlavičku tulipánu 

6) Z asi 6 cm dlouhého drátku vytvořte několik “podkov“. Hlavičku tulipánu přidrže na místě, kam ho  chcete umístit, a drátek zabodněte. Konce tulipánů opět zapíchněte do podložky.

 


Na každé straně věnce by měly ležet dva tulipány 7) 
Mezi svíce dejte po dvou tulipánech. Květiny by neměly  zasahovat do prostoru svíce, zřejmě by se nezapálily, ale byla by jich škoda. Vyčnívající listy proto dobře zajistěte nebo odstřihněte.

 

gal

8) Listy tulipánů můžete dozdobit malými předměty, jako jsou  samolepicí hvězdičky a jiné ozdoby. Pokud byste chtěli ozdobit i věnec, doporučujeme nanést tavnou pistolí  malou vrstvu lepidla přímo na ozdobu a několik sekund přidržet na věnci.

 


gal 9) 
Tulipánový věnec je připraven! Jeho údržba není nijak složitá, stačí  občas dolít vodu do oasisové podložky. Tento věnec je nejvhodnější připravovat až na poslední adventní týden, aby zůstaly tulipány na Štědrý večer čerstvé.

 

 

Vyrábíte si sami věnec? Vyfoťte ho, poštete e-mailem, rádi ho zařadíme do fotogalerie jako inspiraci dalším fanouškům tradičních Vánoc, kteří radši než na nabídku obchodů spoléhají na vlastní ruce a fantazii.

Autoři: Karolina Ludvíková, Ve spolupráci s Hanou Markovou, květinový ateliér Poetica

Zdroj: http://hobby.idnes.cz/adventni-venec-jaky-v-obchode-nesezenete-ffe-/hobby-domov.aspx?c=A081125_162723_hobby-sdeleni_lud

 

Vyrobte si sami dřevěné vánoční ozdoby

Kreativní nápady pro šikovné ručičky naleznete na http://www.kreativninapady.cz/vanocni-vyzdoba/drevene-vanocni-ozdoby/

Zde autoři radí, jak si vyrobit dřevěné vánoční ozdoby. Že byste to rádi zkusili také?

Co potřebujete na výrobu dřevěných ozdob

 • topolová, březová či jiná překližka o síle 3 mm,
 • lupínková pilka,
 • vrtáček,
 • šablona s motivem,
 • kopírovací papír,
 • tužka.

Postup na vytvoření dřevěné ozdoby

Postup je relativně jednoduchý, ačkoliv to chce trochu cviku.

 1. Na překližku pomocí kopírovacího papíru přeneseme motiv.
 2. Pilkou vyřežeme obrys.
 3. Pokud chceme uprostřed nějaké dírky či další obrysy, musíme nejdříve vrtáčkem udělat dírku, provléknout lištu pilky a poté vyřezat.
 4. Ozdoby můžete dále dozdobit barvou na dřevo.
 5. Nakonec vrtáčkem uděláme u kraje dírku, aby bylo možné ozdobu pověsit.

Jak si vyrobit rámeček na fotografii

 Kde koupit laťky

Sháníte-li materiál, je dobré zajít do specializovaného obchodu s rámy. Tady si určitě vyberete. Pokud chcete pouze ozdobnou lištu, kterou si sami nabarvíte barvíte, pořídíte ji v každém hobby obchodu, kde se prodávají například dřevěná prkna, latě apod. Důležité je, aby lišta měla na zadní části vyfrézovaný okraj. To proto, abyste mohli po dokončení rámečku vložit fotografii a upevnit jí zezadu tvrdým kartonem nebo dřevěnou destičku. Druhá varianta je určitě levnější.

Výroba není náročná, jde pouze o přesnost

Pokud se dřevem pracujete poprvé počítejte s tím, že tloušťka řezu pily vám vždy ubere z materiálu od jednoho i do několika milimetrů. Záleží na tloušťce listu pily nebo kotouče. Proto jednotlivé strany rámečku vyměřte až po uříznutí té předchozí. Důležité je zachovat vnitřní rozměr rámečku. Ten totiž musí odpovídat velikosti vaší fotografie nebo obrázku.

Postup

Začněte tím, že změříte úhel 45° a odříznete okraj.

V místě drážky na vnitří strané rámečku naměřte požadovaný rozměr podle velikosti fotografie nebo obrázku. Opět proveďte řez pod úhlem 45 stupňů. Takto nařežte všechny 4 strany tak, aby po složení vytvořily rámeček.

Po nařezání si rámeček cvičně složte. Tím si ověříte, zda všechny strany svírají pravý úhel. Případné nerovnosti můžete v této fázi jednoduše opravit. Vyhnete se trablům s lícováním v průběhu lepení.

Finální práce

Lišty v místě řezu očistěte brusným papírem. Poté spoje natřete lepidlem, například chemoprenem nebo alkaprenem. Nechte několik minut zavadnout.
Pak na spoj znovu nanesete lepidlo a pevně přitiskněte k sobě. Pro jistotu můžete rohy spojit sponkou, kterou lehce zatlučete kladívkem.

Rámečku už schází jen zadní stěna. Můžete zvolit například sololitovou destičku s povrchovou úpravou nebo jakýkoliv jiný pevný, slabý materiál. Povrchovou úpravu rámečku můžete zvolit různou. Moření, lakování, voskování, natření barvou. Záleží pouze na vaší fantazii.

 

Mlýnek na vodu

K výrobě jednoduchého mlýnku na vodu toho nepotřebujeme mnoho. Základem mlýnku je hranolek čtvercového průměru. Zkrátíme ho na potřebnou délku a do jeho středu vyvrtáme průchozí otvor s průměrem o něco větším, než vložená dřevěná osa z kulatinky o průměru 8 –10mm.

 Postup

Mlýnek na vodu

Za lopatky pak slouží čtyři tenké laťky přilepené voděodolným lepidlem, zajištěné šroubky či hřebíčky. Hotový mlýnek povrchově upravíme tak, aby mu kontakt s vodou co nejméně vadil.

Mlýnek usadíme na dva klacíky ve tvaru písmene Y. Zasadíme je pevně do hlíny na břehu potoka. Jejich výška by měla být taková, aby lopatky byly pod vodní hladinu ponořené asi 5-7cm

Více návodů a tipů naleznete na: http://www.ceskykutil.cz

 

Výroba ptačí budky

Každá ptačí budka musí odpovídat způsobu života a zvyklostem opeřenců, jinak zůstane neobydlena. Dbáme, aby budka nebyla příliš zastíněna větvemi. Vletový otvor má směřovat na východ nebo jihovýchod. Špačkům dáváme budky do blízkosti polí a luk, pro sýkorky a rehky do zahrad a sadů. Budky by měli být vzdáleny od sebe minimálně 20m, aby nedocházelo ke sporům mezi páry, které hledají potravu pro mladé.

Rozměry budek (cm)
menší druhy sýkor
sýkory, brhlíci, lejsci
strakapoudi, sýkory, špačci
dudci, poštolky, menší sovy
dno
12 x 12
12 x 12
15 x 15
20 x 20 – 30 x 30
průměr vletu
2,8
3,2 – 3,5
4,7 – 5
9 – 13
vnitřní výška budky
20 – 25
20 – 25
26 – 28
35 – 40
zavěsit nad zemí (m)
2 – 8
2 – 8
4 – 8
6 – 12

Postup

1. Prkna z vnější strany ohoblujeme. Na vnitřní straně mohou zůstat hrubá. Pokud nemáme k dispozici hoblík, očistíme důkladně venkovní stranu smirkovým papírem.

2. Ke zhotovení budky použijeme smrková prkna 20 mm silná, aby chránila obyvatele budky před vnějším chladem, teplem i deštěm. Připravíme si 2 prkna o šířce 15 a 19 cm, na které si narýsujeme rozměry jednotlivých dílů. Na prkno široké 15 cm vyznačíme zadní stěnu o délce 30 cm, dno o délce 15 cm a přední stěnu o délce 35cm. Na prkno široké 19 cm vyznačíme střechu budky o délce 30 cm a dva lichoběžníky tvořící boční stěny (delší strana 35cm, kratší 30cm). Šikmou horní plochu děláme kvůli lepšímu odvodu vody ze stříšky.

3. Vyřízneme podle nákresu jednotlivé části budky.

4. Vletový otvor pro ptáky na čelní straně vyřízneme 17 cm od horního okraje. K vyříznutí je ideální tzv. děrovací pila, která se nasazuje do sklíčidla elektrické vrtačky. Je velmi důležité jaký průměr otvoru zvolíme. Rozměry naší budky vyhovují strakapoudům, krutihlavům, sýkorám a špačkům, proto jsme zvolili průměr vletového otvoru 4,8 cm. Bidýlka před vletovým otvorem jsou nevhodná, usnadňují zásah škodné do budky.

5. Prkno přední a zadní stěny budky musíme hoblíkem nebo rašplí zkosit tak, aby stříška k těmto stěnám dolehla celou plochou. Úhel si vyznačíme pomocí přiložené boční stěny.

6. Nyní máme vše připraveno ke smontování. Nejprve si však předvrtáme otvory pro vruty. Kdybychom tak neučinili, mohlo by se stát, že při sešroubování budky její jednotlivé části popraskají. K sešroubování jednotlivých dílů použijeme vruty do dřeva o délce 40 mm. Budka se musí občas čistit, a proto má mít odnímatelnou stříšku nebo jednu ze stěn. Proto jsme pro spojení dílů použili vruty, a ne hřebíky. Lze ji tak snadno rozšroubovat.

7. Máme-li budku sešroubovanou, připevníme k její zadní stěně závěsnou lištu. Lišta zhotovená z laťky 8×50 cm slouží k přichycení budky na strom. Tento krok však můžeme vynechat, pokud již máme pevné stanoviště pro umístění naší budky.

8. Budku opatříme vhodným ochranným nátěrem. Natřeme ji nenápadnou hnědou nebo zelenou barvou, výraznějších barev se totiž ptáci bojí. Pokud však nemáme k dispozici žádnou vhodnou barvu, nic se neděje. Budku můžeme nechat klidně i nenatřenou.

Potřebné nástroje
Potřebný materiál
pilka
prkno 15x2cm délka 85cm
vrtačka + vrtáky
prkno 15x2cm délka 100cm
metr
vruty do dřeva
hoblík nebo smirkový papír
barva + štětec + tužka