Vánoční stromek

Pomáhejme zachovat krásný les dalším generacím i o Vánocích

moss-2942497__340

Předvánoční období stále častěji spojujeme se stresem, hektickým nakupováním, úklidem…Také se snažíme, víc než jindy v roce, myslet na blízké a obdarovat je. Je to nádherný pocit. Tady a teď. Já si ale každý rok u ozdobeného stromečku kladu otázku: „Zažijí moje vnoučata a pravnoučata ještě takové Vánoce s živým voňavým smrčkem? Zachráníme pro ně krásný les nebo ho budou znát už jen z vypravování, fotografií a knížek?“  

Umělé stromky jako řešení? 

christmas-1904528__340

Jistěže ne. Možná si majitelé takové dekorace namlouvají, že nákupem umělé jedličky chrání naše lesy a životní prostředí. Trochu tím spíš ospravedlňují svoje pohodlí a úsporu času při shánění živého stromku. Ono vysávat zapíchnuté jehličky ještě koncem února z koberce není taky žádné terno (já si bez toho ale Vánoce nedokážu představit ?). A co se ekologie týče, to snad ani komentář nepotřebuje.  

Výroba takového umělého smrčku dá přírodě pěkně zabrat.  

Půjčte si v květináči kousek krásného českého lesa 

Ano, čtete dobře. Koupit jehličnan v kontejneru, který si na Vánoce ozdobíte a na jaře třeba zasadíte do své zahrady, bývá už mnohaletý zvyk ve spoustě rodinách. Ale půjčit si ho a zase vrátit? Že si to nedovedete představit? Přitom je to tak snadné a vhodné nejen pro ekologicky smýšlející domácnosti. Dokonce i úplní „lenoši“ si přijdou na své ? 

Zajímavá je i nabídka pro časově vytížené zákazníky. Za příplatek kolem 350 Kč si půjčíte stromeček už ozdobený. Takže jen samé plusy, co říkáte… 

V Praze začali s prodejem už 15. listopadu 

Lesníci Lesů hl. m. Prahy připravili 250 jedliček v květináčích, které můžete zakoupit na 7 prodejních místech. Sami se pak rozhodněte, jestli si stromek zasadíte na jaře na zahradu nebo se zapojíte do akce společného vysazení do Kunratického lesa v dubnu.  

Nejčastější otázky zájemců o pronájem stromků v květináči christmas-tree-2895143__340

Na kolik mě to vyjde? 

Příjemně vás překvapí katalogy vánočních stromků, kde si najde ten „svůj“ i nejnáročnější zákazník. Například cca metrový stříbrný smrček pořídíte vpoměru výška/cena už kolem 500. Mrkněte třeba na:

Bude to organizačně náročné? 

Stačí být online, vybrat si podle regionu katalog nebo webové stránky, kde službu půjčení stromků poskytují a provést rezervaci. Do objednávky uvedete, kam ho mají doručit a v potvrzovacím mailu dostanete další potřebné informace.  

Kdy stromek přivezou a odvezou?  

Firmy poskytují službu na takové úrovni, že se nemusíte o nic starat. Po rezervaci, kterou je možné provést už v polovině listopadu, stromeček rozvážejí podle přání zákazníka. Snaží se přizpůsobit i denní době vyhovující klientovi, včetně večerního závozu. 

Počátkem ledna ho po domluvě odvezou a umístí do přírody. Takovou ohleduplností k životnímu prostředí pomůžete zachovat krásný les. A to je vánoční dárek pro naše děti k nezaplacení ? 

Co když se rozhodnu stromeček si ponechat? 

Žádný problém. Za mírný doplatek v řádech desetikorun může stromeček být váš. 

Pronájmem přispějete k péči o krásné české lesy 

Pokud vyberete firmu s certifikací PEFC, máte jistotu, že Vánoce prožijete u opravdu českého stromečku. Navíc s krásným pocitem, že šetříte životní prostředí. 

A jako bonus za váš zodpovědný přístup k přírodě: 

 • Ušetříte si čas a starosti.  
 • Vybíráte v klidu online z domova.  
 • Po Praze dokonce rozvoz zdarma.  
 • Nízká cena poskytované služby. 

forest-2960091__340

Nemáte v dosahu takové služby?  

Nezoufejte a s čistým svědomím klidně kupte cenově dostupný stromek řezaný např. smrk, borovici nebo jedličku pořídíte cca od 200 do 400 Kč. Jsou intenzivně pěstované většinou na speciálních plantážích nelesních ploch nebo uříznuté při prořezávkách, aby nebránily v růstu jiným stromům. Takže našim lesům tím určitě neuškodíte. Když ho navíc koupíte s visačkou označující původ ČR, může vás hřát dobrý pocit, že zároveň podpoříte tuzemskou značku ? 

A já si letos u vánočního voňavého smrčku s úlevou vzpomenu na všechny rodiny, myslí i na budoucí generace. Společnými silami se nám určitě podaří zachovat krásný les pro nás i pro naše děti, vnuky a pravnuky ? 

Mohlo by se Vám také líbit

1 komentář

 • Reply
  Chcete si prodloužit Vánoce? Pečujte o své vánoční stromky. - Dřevěné Vánoce
  19. 12. 2017 at 10:04

  […] Bolí vás srdce vždy, když musíte řezaný stromek vyhodit? Už nemusí. Nyní si již můžete užít Vánoce s živým stromkem, který neuschne a po svátcích je navrácen zpět do přírody. Svůj stromek si snadno vyberete z pohodlí domova podle fotogalerie. Zvolený stromek vám přivezou a po svátcích ho opět vrátí do přírody. Stačí si vybrat. […]

 • KOMENTUJ