Vánoční stromek

Inspirace, jak se zbavit vánočního stromečku

Vánoční stromeček-inspirace

Štědrý den je za námi a v mnoha domácnostech bude stále častěji zaznívat nerudovská otázka: „Kam s ním“? I když se většina z nás pravidelně těší z vánočního stromečku i po novém roce, pár inspirativních nápadů a rad nám brzy přijde vhod.

Město vs. venkov

Na venkově je odpověď a řešení podstatně jednodušší. Pokud patříte mezi domácnosti, které nepřešly na topení pohodlným plynem a jinými vymoženostmi a zůstáváte u klasického kotle na uhlí nebo dříví, máte jasno i bez zdlouhavého přemýšlení. Stromek poslouží ještě naposled jako médium pro příjemné zahřátí.

V tomto případě je výhoda, že si nemusíte tolik lámat hlavu s odstrojováním stromku. Určitě sundáte ozdoby, jež poslouží i příští rok. Zejména pak vlastnoručně vyrobené, u nichž jste se mohli inspirovat v některém z našich četných tipů, např. vánoční baňka s duchem lesa nebo anděl z papíru. Možná jste dali na naše doporučení a okrasu vašeho stromku představují ozdoby ze dřeva. To by také hořelo hezky (až na tu skleněnou baňku ?), ale proč prohánět komínem něco, co jste tak pracně vyráběli a co vám bude i v příštích letech jistě evokovat příjemné vzpomínky?

Ve městě, v bytě s centrálním vytápěním, bude postup trochu náročnější. Pokud vlastníte vy nebo někdo z vašich příbuzných chalupu, můžete stromek zformovat do úhledného balíčku a při vhodné příležitosti do vaší víkendové rezidence k výše uvedeném využití dovést. Ne každý ale má ve spížce či sklepě tolik prostoru, aby mohl stromek skladovat.

Důležité zásady

Vánoční stromekSpolehnete se tak nejspíše na odvoz technických služeb vašeho města. Zde je ale potřeba dbát několika zásad:

 • Stromeček velmi pečlivě odstrojte. Neměly by se na něm vyskytovat skleněné ozdoby, umělohmotné řetězy a už vůbec ne kovové háčky. Co zní jednoduše, může být v praxi poměrně obtížně splnitelné. Pro další recyklaci stromku jsou však tyto pozůstatky zbytečnou komplikací.
 • Stromek nevyhazujte do popelnice! V mnohých obcích/městech přistavují po Vánocích speciální kontejnery na vánoční stromky, někde jsou celoročně přepravníky na bioodpad. Této služby určitě využijte. Usnadníte další recyklaci vánočního jehličnanu.
 • V některých případech může být nutné stromek upravit na menší části. Např. pro vložení statné jedle do kontejneru na bioodpad. To ale v městských domácnostech nemusí být snadné. Ne každý má v bytě pilu. Využití nástroje lépe vybaveného souseda však může být něco, co vyřeší váš problém, a navíc přispějete k rozvoji svého sociálního kapitálu.
 • Stromeček je lepší úhledně opřít v prostoru popelnic, než ho jen vyhodit z okna z desátého patra. Jasně, při cestě vzduchem nerozsypete jehličí po celém chodbě a nemusíte pak zametat celý dům, ale i malý smrček může způsobit velké neštěstí. Co když se zachytí o balkon někoho pod vámi? Neřkuli, kdyby nějaký kuřák měl zrovna vystrčenou hlavu z okna.

Nenoste dříví do lesa

Některé rodiny v rámci přírodě blízkého uvědomění odnáší použité vánoční stromečky do lesa. Jedná se ovšem o podobně rádoby dobrou aktivitu, jako vypouštění vánočního kapra do Vltavy. V tomto případě je „nošení dříví do lesa“ něco naprosto zbytečného. Lesu tím nijak nepomůžete. Ba naopak. Vězte, že i jeden zapomenutý kovový háček může ohrozit lesní zvěř. Opravdu. Kousnutí do háčku má pro lesní tvory zpravidla fatální následky.

Ale nejdůležitější rada nakonec. Než přistoupíte k výše uvedeným krokům, užijte si ještě příjemné chvíle u vánočního stromečku.

Mohlo by se Vám také líbit

1 komentář

 • Reply
  7 důvodů, proč upřednostnit živý vánoční stromeček před umělým - Dřevěné Vánoce
  14. 11. 2018 at 12:45

  […] Máte nějaká domácí zvířátka? My ano. Kočky po stromečku šplhají, psi ho okusují a i ten zakrslý králík si na něj loni dělal chutě. A víte, co by se stalo, kdyby kdokoliv z nich pozřel umělé jehlicí? Nadělalo by to pěknou neplechu a místo táty by na pohotovost musela chvátat němá tvář, jenže kolik asi bude přes Vánoce otevřených veterinárních stanic… Před vyhození je však nutné pečlivě sundat všechny háčky a ozdoby, jinak i živý stromeček dokáže udělat pěknou neplechu. Konkrétní tipy, jak se bezpečně zbavit vánočního stromku najdete zde. […]

 • KOMENTUJ