Vánoce

Užijte si letos Vánoce bez stresu

bills makes a mother despair

Už od listopadu žijete v přesvědčení (což je de facto vaše poslední „staroroční“ předsevzetí), že letos ty Vánoce budou konečně naprosto v klidu. Nejprve to vypadá slibně, takřka celý prosinec je překvapivě fajn, ale pak přijde den D… a kde se vzal, tu se vzal, nikým nezván je u vás doma věrný triumvirát křik, stres a nervy. Je vám to povědomé? Pojďte to změnit.

Každý chceme mít dokonalé Vánoce. Je to logické, těšíme se na ně, jak je rok dlouhý, a proto se snažíme, aby byly maximálně vyladěné po všech stránkách. Samozřejmě, svátky klidu a míru, čas na rodinu, přátele a tak dále, to je všechno pěkné, ale nejdříve je nutné všechno nachystat, ať je to tip ťop, ne?

Průběžné návštěvy obchodních center a minimálně dvakrát denně v rámci pracovní doby zkontrolovat internety, jestli nenajdete další fajn dárky, nazdobení domácnosti již ve velkém předstihu a obávaný vánoční úklid už začátkem dvanáctého měsíce. Vypadá to, že postupujete koncepčně a nic vás nemůže překvapit. Chyba lávky.

Čím blíže je svátek Adama a Evy, tím více ve vás hlodá přesvědčení, že byste přece jenom ještě mohli něco koupit, udělat nebo připravit, aby ty Vánoce byly lepší. A tak nákupní horečka pokračuje, ačkoliv už většinu dárků dávno máte a pořizujete v podstatně to, co už vůbec nepotřebujete. Ale žijete v domnění, že s nimi ty svátky zkrátka budou o něco hezčí.

Z původně klidného období je najednou stará známá hektika. Řešení je přitom prosté – neřešit to. A zcela se odprostit od té honby za dokonalými Vánoci. To se lehko řekne, ale hůře udělá. Já k tomu například potřeboval až zásahy vyšší moci, abych se naučil svátky nebrat tak vážně a soustředil se raději na jejich podstatu.

Už druhé Vánoce za sebou prožiju v klidu, bez nervů a stresu. Opravdu. Stačilo onemocnění v rodině a vážné zdravotní problémy u psů, abych nejen já, ale i všichni moji blízcí, získal onen potřebný sváteční nadhled. Čtyřnozí členové rodiny jsou díky potřebným operacím a následné péči skutečně nejlepší přátelé za všechny prachy, takže nemusíme spekulovat nad velkými dary, protože si nadělíme Bennyho loket a spravenou zadní nohu Amy. K tomu třeba fakt jen jednu knížku, ale nic víc.

To samé platí i v případě ostatních tradičních vánočních stresorů. Když vám do života vstoupí nemoc, rázem zjistíte, kvůli čemu se stojí za to nervovat a co máte na háku. A projevuje se to samozřejmě i u Vánoc. U nás se vždycky hodně dbalo na čistotu, dekoraci, výzdobu a pěkné nasvícení interiéru i exteriéru, ale teď už je to trošku jinak. Prostě se nějak uklidí, nějak vyzdobí, nějak se navaří a něco málo si navzájem dáme.

Důležité je pouze to, že jsme spolu, najíme se, zazpíváme koledy a užíváme sváteční atmosféru, protože kdo ví, kolikrát se nám to ještě poštěstí.  Každému bych přál, aby dříve či později sám a bez nějakých vnějších vlivů přišel na to, že velký počet hodnotných dárků, okázalá výzdoba ani dokonalý úklid kouzlo Vánoc nezaručuje. A kdo si to uvědomí, ten může prožít toto období naprosto v klidu. Zkuste to i vy. Třeba už letos.

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ