Vánoce

Má smysl držet půst a čekat na zlaté prasátko?

76c02dd0ffa3

Pamatujete na tu slavnou reklamu od nejmenovaného tuzemského výrobce nápoje z kofeinu, ve které otec s dcerkou vyrazí na „nákup“ vánočního stromečku do lesa? Tatínek v podání „Josefa Poláška“ vypráví o důležitosti postění a čekání na zlaté prasátko, načež se zvídavá juniorka táže, zdali bude mít i velké zahnuté zuby nahoru. „Musíš vydržet a budou i zuby,“ odvětí otec. Dcera pak už jen kontruje lakonickým konstatováním „Nene, já nemusím. Já už ho vidím!“ Má smysl držet půst a vyhlížet zlaté prasátko? 

Univerzální odpověď neexistuje. Záleží totiž na každém z nás, jak k této tradici přistupuje a do jaké míry má pro něj symbolickou nebo ryze praktickou hodnotu. Jsem však toho názoru, že vyzkoušet se má všechno. Alespoň jednou, ať si uděláte konkrétní představu o tom, co daná věc obnáší a poté si tedy můžete relativně objektivně utvořit názor, jestli jde o dobrou nebo ne úplně úžasnou věc. 

Proto jsem už několikrát držel půst. Poprvé to bylo z čistého vánočního idealismu, kdy jsem si chtěl utužit svátečního ducha vyzkoušením do té doby zcela neznámé tradice. Musím říct, že šlo o velmi nezvyklou zkušenost, protože jako aktivní sportovec si hlídám jídelníček tak, abych pravidelně a zdravě jedl, takže podobně dlouhý interval o hladu nepamatuji. Ve finále to ale bylo nakonec fajn, protože navzdory silnému kručení v břiše jsem celý den vnitřně cítil ono pomyslné sepjetí s Vánoci. A o to přece šlo. 

Podruhé mne k tomuto experimentu vedly ryze pragmatické důvody. Já totiž už několik let poctivě aplikuji prevenci vánočních rizik, což v praxi znamená to, že od začátku září takřka denně běhám, cvičím nebo boxuji. K tomu samozřejmě držím dietu, aby ten pohyb měl co největší efekt. Proto se vždy snažím vyrýsovat a zbavit podkožního tuku ještě před Vánoci, tudíž pak ty škody na mém těle nejsou tak markantní. A sami určitě víte, že zima, mrazy a sníh po Novém roce zrovna nevybízejí k návštěvě fitness centra nebo výběhu do lesa. 

Nehledě na to, že myšlenka na vánoční „cheatweak“ mi pomáhá v těžkých chvílích diety, kdy už nemůžu zeleninové saláty s tuňákem ani vidět. A abych si mohl dopřát onu vytouženou štědrovečerní gastronadílku na maximum, rozhodl jsem se držet půst. Upřímně řečeno, na zlaté prasátko jsem celý den ani nepomyslel, pokud nepočítáte dozlatova usmažené vepřové řízky. Absence snídaně, oběda i průběžných svačinek rezultovala v pořádné velkou večeři, po které jsem i coby zatvrzelý ateista měl obavy, zdali jsem nespáchal jeden ze sedmi smrtelných hříchů. Bylo to úžasné, ale ten náhlý pocit nesnesitelné těžkosti bytí už znovu zažít nemusím. 

Loni jsem to zkoušel potřetí. Tentokrát šlo o strategicky promyšlenou věc v rámci dietního plánu. Slyšeli jste někdy o přerušovaném půstu? Teď je hrozně v módě a zpopularizovali ho hlavně zápasníci MMA. Jedná se o výživový plán, během něhož nemusíte jíst každé 3 hodiny, ale například jste vždy 18 hodin v kuse o hladu (do čehož se může počítat i spánek), poté můžete 6 hodiny jíst, jak hrdlo ráčí (byť samozřejmě zdravě), načež se opět dostanete do stavu půstu. 

Pro někoho možná naprosto bláznivá představa, ale ve skutečnosti to není tak zlé. Tělo si zvykne a krátkodobě ho tím efektivně šokujete, aniž byste dělali něco zdraví škodlivého. Z toho důvodu jsem si upravil schéma stravovacího plánu tak, aby mi to volné okno vyšlo zrovna na čas večeře a následného dojídání všeho možného u Pelíšků. Bylo to příjemné a zakomponování do diety trošku zmenšilo neblahé následky toho dobrého jídla, ale už to také opakovat nepotřebuji. Zjistil jsem, že mám rád svou pravidelnou stravu a tenhle koncept pravidelného půstu mi víc bere, než dává. 

Jak to budu mít letos? Zatím nevím, třeba mě osvítí duch Vánoc a zase budu chtít podpořit sváteční atmosféru dodržením tradice a falešné naděje, že v rámci odpolední procházky uzřím zlaté prasátko, ale mnohem reálněji vidím variantu, že si čtyřiadvacátého budu dopřávat už od časného rána a živé vepřové si prohlédnu jindy. A teď mě, prosím, omluvte, musím jít běhat, to víte, Vánoce se už blíží…

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ