Vánoce

Proč si na Vánoce pořídit živý stromeček a jak se o něj starat, aby dlouho vydržel

lights-on-christmas-tree-0

O výhodách živého stromečku už jsme detailně psali v jednom z posledních článků a opakování všech důvodů, proč ho upřednostnit před jeho umělým kolegou by bylo nošení dříví do lesa, tak přeskočme fázi argumentace a pojďme hned k další – jak se starat o živý vánoční stromeček, aby vám vydržel dlouho? 

Stromeček je takový interní symbol Vánoc. Už jeho koupení značí, že nejkrásnější svátky v roce jsou již za rohem a vybírání toho správného má neopakovatelnou atmosféru. Nemluvě o tom, že mnohdy při tom slyšíme čvachtání kaprů z okolních kádí, což tomu okamžiku ještě dodává na intenzitě. A když už ho vystavíte, připevníte a ozdobíte, tak víte, že dlouhé čekání je u konce. 

Nastrojený živý stromek okamžitě přinese tu správnou vůni, fluidum a správnou sváteční náladu, protože rázem je z vašeho obýváku prostor, kde slyšíte vánoční koledy, aniž by musel kdokoliv zpívat nebo hrát. Jenže, co když jehličnan opadá nebo uschne ještě předtím, než Vánoce kalendářně i emociálně skončí? To je pak velmi smutný pohled. Věřte mi, několikrát jsem to zažil na vlastní kůži a nejde o nic příjemného. Jak tomu předejít? 

  1. Kupte stromeček u prověřeného prodejce – například u těch, kteří podpořili myšlenku Českých dřevěných Vánoc a nechaly své stromky opatřit příslušnými visačkami. S nimi máte jistotu, že tito pěstitelé mají ke svým stromkům opravdu srdečný vztah, vždyť je vypiplali a neradi se s nimi loučí, ale zároveň vám rádi poradí, jak se o ně co nejlépe postarat, aby svému účelu posloužily tak, jak si oni i vy zasloužíte. Vězte, že prodejci s visačkou Dřevěných Vánoc stromeček uřízli v ten nejvhodnější čas a po celou dobru přepravy k zákazníkovi se o něj starají tím nejvhodnějším způsobem:právě, aby dlouho vydržel.  
  2. Nechte si poradit – smrk je sice krásně hustý, ale náchylnější k rychlejšímu opadávání, zatímco borovice či jedle jsou o něco řidší,jenže odolnější. Váháte, který druh stromku se hodí do bytu a co je lepší do rodinného domku? Zkušení pěstitelé vám rádi pomohou a poradí, abyste vybrali ten nejlepší stromek dle vašich představ. 
  3. Uchovávejte stromeček v chladném prostředí – někdo kupuje stromek až na poslední chvíli, kdy v předvečer Štědrého dne zoufale jezdí po centru města a pátrá u parkovišť před nákupními domy, zdali ještě někde seženou něco ucházejícího, ale většina lidí si stromeček pořizuje s předstihem, takže pěkných pár dní přemýšlí, kam s ním. Odpověď je přitom jednoduchá, až banální – kamkoliv, kde bude zhruba kolem nuly. Můžete ho dočasně uskladnit v garáži, na zahradě nebo ve sklepě, pokud je v něm dostatečně chladno. Doporučujeme ho postavit do nádoby s vodou. Zůstane pak zcela zdravý a plný sil. 
  4. Nezapomínejte na pravidelné zalévání – ono se to nezdá, ale i jehličnan je rostlina jako každá jiná a potřebuje tak vláhu. Ano, čas stromečku je nekompromisně vyměřen a máte ho u sebe pouze na dobu určitou, jenže i přesto je vhodné se o něj starat, aby vydržel v co nejlepší kondici přes celé svátky. Mějte na paměti, že stromeček dokáže „vypít“ až půl litru vody denně, obzvláště, pokud na něj dopadají sluneční paprsky. S pravidelným pitným režimem vám vydrží mnohem déle. 

Vánoce jsou časem, kdy jste s rodinou a staráte se o své blízké. Postarejte se i o vánoční stromeček, ať vám ty svátky vydrží co nejdéle. 

Náš tip: Opravdu nechcete, aby váš stromek opadal? Zkuste netradiční a osvědčené řešení. Dejte  stromeček do květináče. 😊

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ