Vánoce Zajímavosti

Pár (nejen) vánočních tipů na snížení spotřeby

Have-Yourself-An-Energy-Efficient-Christmas-Featured-Image1

Už v jednom z minulých článků jsme si vysvětlili, že snížením spotřeby v období Vánoc nijak nesnížíme jejich prožitek. Dnes bychom chtěli na tuto myšlenku navázat. Šetrnosti k přírodě totiž není nikdy dost, a proto stojí za to říct si ještě pár dalších tipů, jak potěšit nejen sebe a své blízké, ale i matičku Zemi.

Nejprve se ale trochu vrátíme k původnímu textu, kde jsme vám doporučili přejít od klasických žárovek a halogenových světel na LED osvětlení. Jde totiž o téma, které si určitě zaslouží trochu rozepsat a hlavně – sdělit konkrétní čísla, abyste měli v rámci ekologické osvěty i pádný důkaz místo zelených slibů. ?

Vím, o čem mluvím, protože jsem přes půl roku pracoval v obchodu s LEDkami, znám všechna dostupná fakta a dodnes mám všechna světla v bytě od bývalého zaměstnavatele, takže i s odstupem snad mohu objektivně porovnat vlastnosti LED diody a klasických světel.

Celkovou spotřebu (a tím pádem i názorný důkaz, zdali jsou LEDky opravdu tak ekologické, jak hlásají) pak zjistíme z podílu času svícení a času, po který žárovka svíti za jednu kWh. Pokud tedy standartní 40 W žárovkou v průměru svítíte po dobu pěti hodin každý den, dostanete se na 1825 hodin za rok. A to znamená celkovou spotřebu ve výši 73 kWh. LED žárovka se stejným světelným výkonem pak při stejné době svícení každý rok spotřebuje jen 9 kilowatthodin, což představuje snížení spotřeby o krásných 87 %.

To nezní špatně, co říkáte? A to nezmiňuji fakt, že LED ekvivalenty mají v průměru zhruba 6 – 8krát vyšší životnost než klasické osvětlení, tedy i žárovky. Takže přechodem na tuto technologii nepodpoříte přírodu menší spotřebou energie, ale i nižší frekvencí výměn žárovek. LEDky vám mohu opravdu s čistým svědomím doporučit, protože z vlastní zkušenosti vím, že vydrží déle a „žerou“ opravdu výrazně méně. Samozřejmě, jejich pořizovací cena je vyšší, ale úspora na spotřebě a absence potřeby častého měnění to bohatě vykompenzuje. Tudíž ve finále je provoz domácnosti s LED osvětlením jak šetrnější k přírodě, tak i k vaší peněžence.

A můžeme jít dál. Dalším naším tipem jsou svíčky. Ideálně pak ty že včelích plástů. Ano, jde o něco dražší záležitost, ale Vánoce jsou jen jednou do roka a proč si v tomto magickém čase nedopřát kouzelnou romantickou atmosféru při svíčkách? Nehledě na to, že koupí takových svíček pomůžete i drobným včelařům a rukodělným firmám, takže spojíte příjemné s užitečným a získáte dva užitečné skutky v jednom.

V takovém případě je však pochopitelně nutné dbát na základní bezpečnost a nenechávat svíčky hořet přes noc nebo tehdy, když v místnosti nikdo není a nemůže je kontrolovat. Divili byste se, kolika požárům předcházela snaha o romantické a trocha nepozornosti. Proto také doporučujeme svíčky stavět na nehořlavou podložku a ujistit se, že nic, co by vzplálo, není ani v jejich blízkosti a raději nedávat svíčky na stromek. Ono to k tomu sice svádí a jistě by to vypadalo nádherně, ale opatrnosti zkrátka není nikdy dost. Obzvláště o Vánocích.

A ještě naposled k šetrnosti. Dobrý nápad je i používání krabic na dárky z recyklovaného papíru nebo od nějakého jiného výrobku, čímž zamezíte zbytečnému množení odpadu. Místo umělohmotných provázků nebo mašličky můžete na zabalení prezentů použít přírodní motouz. Fantazii se opravdu meze nekladou.

Omezit spotřebu a být ekologický opravdu není nic těžkého. Zkuste to i vy a přesvědčte se, že tím dáte fajn dárek jak přírodě, tak i sami sobě. Po první faktuře za elektřinu pochopíte, to vám garantuji. ?

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ