Vánoce Vánoční stromek

Noční nálety do lesů pro vánoční stromky se nevyplácí

Image: 0071774242, License: Rights managed, Restrictions: Image available for use in Corbis Mobile Offerings., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: ., Corbis

Vzpomínám si, jak se táta v dobách mého dětství pravidelně v předvečer Štědrého dne teple oblékl, do ruky vzal pilku a zhruba na hodinu zmizel. A vrátil se s vánočním stromečkem. Jako dítě jsem to nechápal a myslel, že se jde jenom projít nebo pomoci sousedovi s nějakou amatérskou truhlařinou a při cestě shodou náhod zakopne o, světe div se, krásně uříznutý stromek, který nebude moci nechat ležet ladem.

Jediné další logické vysvětlení spočívalo v tom, že někteří prodejci stromků jsou pohodlní a nabízejí své zboží přímo v lese s možností „uřízni si sám“. Až s přibývajícím věkem jsem zpětně pochopil, proč otec chodil na své pravidelné vánoční procházky a co na nich dělal. Už tehdy to bylo neetické, ale dnes by to bylo i nebezpečné.

Můj táta je extrémně šetřivý člověk. Vždycky nám vyprávěl, jak babička se svými sourozenci musela chodit žebrat do okolních vesnic k selkám, aby měli co jíst. I proto se možná v jejich rodinné větvi tak úzkostlivě dbalo na každou korunu. To je samozřejmě v pořádku a nic proti tomu, jenže období války už dávno pominulo a komunismus je také dávno v tahu, takže poslední desetiletí žijeme v blahobytu.

Opravdu. Naše generace nezažila žádnou světovou válku, totalitu, velkou hospodářskou krizi ani nedostatek jídla či epidemii nějaké fatální nemoci. Tudíž objektivně zažíváme s největší pravděpodobností to nejlepší období v našich novodobých dějinách. Je tedy nutné škudlit i na Vánocích a chodit pod rouškou tmy krást stromečky do lesa?

Je to přece neetické. Dokážu pochopit, že někoho to může lákat, protože les působí dojmem veřejného majetku, který patří státu. Tedy nám všem, a proto nikoho nepoškodíte, když si ho uříznete tam, kde je stromků asi tak milion, takže nikomu nebude chybět. Touto optikou tedy nejde o klasickou krádež, jako když něco vezmete z obchodu.

Omyl. To, že máme do lesa volný přístup a nikdo nás na cestě zpátky nekontroluje, zdali si náhodou neneseme s sebou něco, co nám nepatří, automaticky nepovoluje svévolné braní stromků. A mimochodem, takové jednání můžete být klasifikováno jako trestný čin krádeže, za který hrozí až patnáctitisícová pokuta.

Mnoho lesů má soukromé vlastníky, aniž byste o tom museli vědět. A druhá věc je to, že takovým řezáním stromků načerno způsobíte pěknou paseku. A to nejen obrazně, ale i doslova. Podobné chování je totiž krajně neekologické. Neodborné vykácení může mít za následek, že na dané místo se už nepodaří nic zasadit zůstane tam jen díra a nevyužitá plocha, která rezultuje ve velké finanční ztráty.

Zasahování do přirozeného lesního ekosystému za těch pár ušetřených korun nestojí. Jeho potenciální narušení navíc může mít neblahé následky pro obě strany. Takové chování je totiž i krajně nebezpečnou věcí. Proč? Na tajné výpravy pro vánoční stromky chodíte nenápadně, beze světla i nějakého reflexního oblečení, zkrátka tak, abyste nebyli vidět. Jenže právě toto se vám může stát osudným. Myslivci totiž číhají na posedech až dlouho do noci a zdaleka ne každý z nich se řídí pravidlem v zákoně, aby střílel pouze na to, co je schopen bezpečně rozeznat.

Nedávejte všanc svůj život, čisté svědomí a zdravý vývoj lesa jen kvůli ušetření pár stovek korun. Raději podpořte prodejce vánočních stromku s visačkou Dřevěných Vánoc. Budete tak mít zajištěno, že váš vánoční stromek byl vypěstován v souladu s trvale udržitelným principem hospodaření.

visacka pefc

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ