Vánoce

České Vánoce v 21. století – tradice, nebo moderna?

Christmas tree

Jak slavíte Vánoce? Dodržujete tradice, které přetrvávají celé generace, nebo je trošku inovujete a podle aktuálních trendů přibližujete 21. století? Oba tábory jsou poměrně početné. A není se čemu divit, vždyť co člověk, to názor. Každý slaví po svém.

Vezmu to podle sebe, protože s nikým jiným, než mojí rodinou jsem v životě Vánoce neslavil a ani jsem na Štědrý den nebyl v cizí zemi, takže nemám přímou zkušenost s tím, jak se slaví jinde.

  • Držení půstu a čekání na zlaté prasátko

Děkuji, nechci. Ano, jednou jsem to zkoušel a pocit je to věru hezký, leč u nás se trošku překrývá s jinou tradicí. My totiž každý Štědrý den ráno společně posnídáme ve slavnostní keramice, přičemž nikdy nemůže chybět bramborová pomazánka a vánočka. Následuje rodinná procházka, zakončená obědem u prarodičů, kde se podává čočková polévka. Takže si asi dokážete představit, jak jsem se při tom pokusu o půst cítil. Jako chudý a hladový příbuzný…

  • Živý stromeček

Že to nepatří k vánočním tradicím? Ale kdeže. Nejkrásnější svátky v roce se slaví od nepaměti, tedy i v časech, kdy ještě umělá hmota nebyla na světě. U nás toto pravidlo striktně dodržujeme a nepamatuji si, že bychom někdy byť jen uvažovali o umělém stromečku. Vůně, atmosféra, společné vybírání a kupování – zkrátka bez toho nejsou Vánoce Vánoci. Alespoň u nás. Zde své důvody rozepisuji více.

  • Lití olova a vykrajování jablek

Tak toto už jsou opravdu věci pro fajnšmekry, které současná střední a mladší generace zná spíš jen z vyprávění. A Pelíšků. Upřímně, já osobně jsem v životě olovo do kádě se studenou vodou nelil. Přijde mi to kouzelné a do velké míry atmosférické, jenže v dnešní době už takřka neproveditelné. Kolik lidí má olovo, svařovací brýle a další propriety, které jsou k tomu zapotřebí? Nevím o nikom, kdo by tento zvyk dodržoval. To vykrajování jablíček je jiná písnička. Tato tradice se drží pěkně, a hlavně na prvním stupni základní školy je pravidlem. Já jsem sice zhruba od páté třídy nevykrajoval, ale vidíte, dobrý nápad! Letos to určitě zkusím.

  • Rybí polévka, bramborový salát a kapr

Tady už jde do tuhého. Nic nerozděluje pojetí Vánoc každé rodiny tak, jako štědrovečerní tabule. Roli tu hrají chuťové preference, alergie nebo snaha o zdravější styl stravování. Já mám Vánoce spojené s rybí polévkou, bramborovým salátem, kaprem, řízky a klobásami.

Od mnoha lidí jsem už slyšel, že toto gastronomické slavení je už přežitek. Pravidelné jsou také nářky na negativní projev vánočního jídla na váze. Dost spoluobčanů proto dělá čočkovou polévku, lososa nebo místo bramborového salátu uvaří zdravější zeleninovou verzi. Hm, proč ne. Já si ale to mastné a smažené neodpustím. A ani nechci. Vánoce jsou přece jen jednou za rok, takže pak budu mít moře času, abych o tomto obžérství zase jenom fantazíroval.

Neberu ani ty věčné stesky na to, jak lidi nebaví po Novém roce shazovat nabytá kila a nutit se do cvičení, když venku je taková kosa. O svátcích ví každý dostatečně dlouho dopředu, takže spíše, než represi může myslel na prevenci. Z toho důvodu já pravidelně před obdobím svátků běhám, hlídám si zdravou stravu a chodím do fitka, abych si pak mohl užít ty tradiční vánoční pokrmy, aniž by na mě zanechaly katastrofální následky.

Jasně, něco naberu a pak mě štve, že to musím složitě sundávat, ale když jsem předtím provedl preventivní opatření, tak ta represe je už snadná a relativně rychlá. Losos je zdravý, toho si můžu dát v rámci diety kdykoliv, ale kapr je natolik specifická ryba, že ho snad s výjimkou jižní části naší země ani nikde na jídelních lístcích nenajdete. A o Vánocích si přece máte dopřát to, co po zbytek roku zas tak často neochutnáte, ne?

  • Zpívání koled

Šokovalo mě zjištění, kolik rodin před stromečkem koledy nezpívá, ale jen si je pouští. Chápu tu neochotu u menších dětí, které jsou celé žhavé vrhnout se na dárečky a nechtějí dělat nic, co jim ten lov krabic s mašličkami oddaluje, ale jinak nerozumím, proč by někdo odmítal. Zpíváte falešně? No a, vždyť vašimi posluchači není porota v SuperStar, ale členové rodiny. Cítíte se u toho trapně? A proč? Zpívání koled dotváří sváteční atmosféru a je to krásný předěl mezi večeří a rozbalováním dárků. Mně koledy fakt baví, člověk se u nich vrací do dětství a budí krásné vzpomínky. Byla by škoda o to přijít.

  • Návštěva půlnoční mše

Tohle je z mého pohledu velmi pěkná, byť na můj vkus až příliš nábožensky orientovaná tradice. Samozřejmě, i já jsem se několikrát nechal napálit, když jsem šel do kostela těsně před 24 hodinou a nechápal, proč je zavřeno, ale jinak chodím pravidelně a poměrně rád, ačkoliv jsem zapřísáhlý ateista. Toho čtení z Bible tam je z mého pohledu až moc, ale k tomu to zkrátka patří a při těch zpívaných chorálech skoro až mrazí. A večerní procházka centrem města má taky své kouzlo. Často se pak ještě s přáteli setkáme v hospodě a jdeme na pivo, ale to je už spíše naše soukromá a modernější tradice…

Jak slavíte Vánoce vy? Preferuje starou dobrou klasiku, nebo jste si vymysleli nějaké inovace? Ono je to ve výsledku beztak jedno, protože nezáleží na tom, jak slavíte, ale co při tom cítíte.

Mohlo by se Vám také líbit

Žádné komentáře

KOMENTUJ