České dřevěné Vánoce

Je vám blízké tradiční pojetí vánočních svátků? Máte rádi přírodu, stromy a voňavé dřevo?  „České dřevěné Vánoce“ je iniciativa organizace PEFC ČR, která chce vrátit vánočním svátkům jejich původní význam a tradiční kouzlo. 

Idea Českých dřevěných Vánoc

Dřevo a les ve všech svých podobách vždy byly a jsou významným prvkem vánočních svátků. Patří k nim vánoční stromek, dřevěné vánoční ozdoby, dřevěné hračky i posezení rodiny u roztopeného krbu. Čeští lesníci a zpracovatelé dřeva se proto ve spojení s organizací PEFC ČR  rozhodli přispět svou troškou k příjemnému prožití Vánoc.

ladavanoce

Celý rok se organizace PEFC ČR snaží informovat českou veřejnost o stavu českých lesů, kterým se u nás naštěstí daří opravdu skvěle. A pokud se o ně naši lesníci budou i nadále příkladně starat, vydrží nám lesy i pro další generace. Aby se to opravdu povedlo, lesy zůstaly zdravé a mohly vyrábět dostatek kyslíku pro život nejen u nás ale po celém světě, musíme celoročně pracovat na tom, aby se dodržovala pravidla správného hospodaření v lesích. Dřevo je unikátní obnovitelná surovinu pro výrobu dalších produktů. Podporujeme proto výrobky ze dřeva, o které se od vysazení až po zhotovení dřevěného výrobku pečuje v souladu s pravidly trvale udržitelného lesního hospodářství.

A nezapomeňte, že

  • Nejlepší dárek k Vánocům je hezký zážitek
  • Krásný čas prožijete v lese nebo venku v přírodě
  • Pod český stromeček patří dřevěné dárky
  • Správně se starat o lesy je důležité nejen o Vánocích, ale po celý rok

Jak se zapojit

Rádi bychom Vás tímto přizvali k naší iniciativě „České dřevěné Vánoce“ s jejíž pomocí chceme přispět k tomu, abyste mohli nerušeně prožít kouzlo Vánoc a zároveň jste měli dostatek informací a „dřevěnou“ inspiraci – například aktuální mapu s místy, kde jsou v prodeji vánoční stromky z českých lesů pěstovaných trvale udržitelným způsobem, tipy na zajímavé předvánoční akce (nejen) v lese, návody na výrobu dřevěných hraček, inspiraci pro nákup dřevěných vánočních dárků nebo třeba rádce, jak vybírat vánoční stromek. Budeme rádi, když nás budete sledovat také na Facebooku, kde zveřejňujeme mnoho zajímavostí, tipů a novinek. Připojte se k nám!

Naše celoroční aktivity a informace můžete sledovat pod jménem Letem lesem na webu:

www.letelesem.cz

nebo na sociálních sítích:

https://www.facebook.com/letemlesem/

https://www.instagram.com/letemlesem/

 

PEFC

Pro krásný a zdravý les!

Jistě promalý dub Vás není novinkou, že v posledních desetiletích se celosvětově stupňuje zájem společnosti o ochranu lesů jako nenahraditelné složky životního prostředí.

Proto vznikl transparentní systém, kdy nezávislá strana (auditor) posuzuje hospodaření v lesích. Vlastník lesa prostřednictvím osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů deklaruje svůj závazek hospodařit podle předem daných kritérií tak, aby byly zachovány základní principy trvale udržitelného hospodaření (= TUH).
Aby se o tomtdlátoo dobrovolném rozhodnutí vlastníka lesa dozvěděli i zpracovatelé a koneční spotřebitelé, existuje možnost sledování původu dřeva od těžby přes jeho zpracování až po konečný výrobek. Nazývá se certifikace spotřebitelského řetězce lesních produktů (= C-o-C, z anglického Chain of Custody) a je potřebná pro sledování toku dřeva z lesů obhospodařovaných trvale udržitelným způsobem.

 

PEFC

Celosvětově nejrozšířenější systém certifikace trvale udržitelného hospodaření v lesích nese označení PEFC (ze zkratky anglického Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes). V současné době je zapojeno již 56 států se 268 mil. ha certifikovaných lesů a více než 16.000 společností v rámci certifikace spotřebitelského řetězce.

V ČR je tímto systémem certifikováno více než 70 % lesů, tj. již cca 400 individuálních vlastníků lesů. Výhod účasti ve spotřebitelském řetězci v ČR využívá přes 200 firem.

Certifikace lesů, lesního hospodářství a dřevozpracujícího průmyslu je dobrovolným nástrojem, který může podpořit úsilí směřující k dosažení trvale udržitelného hospodaření v lesích a zároveň usiluje o zlepšení všech funkcí lesa ve prospěch životního prostředí člověka. Propagujeme spotřebu dřeva = obnovitelné suroviny.

logo PEFC

Zapojte se i Vy!

Koupí výrobků označených logem PEFC podporujete správnou péči o les!

Používáním loga PEFC dáváte okolí vědět, že jste držiteli certifikátu PEFC. To Vám pomáhá veřejně prezentovat sociální zodpovědnost firmy, zákazníkům zaručuje garanci původu dřeva.

Více informací naleznete na www.pefc.cz

 

Partneři projektu

partneři projektu