Dřevěné knihy

Knihy ze dřeva a o dřevě

Rádi bychom Vás upozornili na knihy výtvarníka – dřevaře, spisovatele a vypravěče Martina Patřičného. Ten je veřejnosti znám svými výstavami i z televizního seriálu Kus dřeva ze stromu.

Dřevo není jen obyčejný materiál ke stavění nebo topení. Dřevo je krásné. Na pohled, na pohmat, na přivonění.

Všech těchto nekniha Všecky krásy dřevaobyčejností si všímá půvabná, bohatě ilustrovaná kniha o dřevu, stromech i lidech kolem nich, kniha s názvem Všecky krásy dřeva.

První kapitola se zabývá životem stromu, jeho bojem s okolím i kouzly, která v živém dřevě vytváří příroda. Druhá ukazuje, jak strom žije dál v dřevěných věcech a jak tyto věci vznikají. Ve třetí kapitole pak v humorných vyprávěních autora dřevěné věci – staré i dnešní, zdánlivě známé a běžné – ožívají. Autor si v této knize nekladl za cíl předložit čtenářům vědeckou práci či příručku, ale vážně nevážný pohled na „všecky krásy dřeva“.

 

 

Kapitoly s názvem Jak se dělá čtenář, Léčení knihou, Jak se píší ženy, Čtení o psaní, Nej, nej, nej, aneb žebříčky, Náměty příběhů, Knihy podle jazyka autora najdPatřičná Čítankaete v knize Patřičná čítanka. Autor v ní vypráví o pevné součásti svého života – o knihách, které stojí za to. Které má smysl vzít do ruky a do hlavy nejen podruhé, ale víckrát…mít je v knihovně.

„Otevírejte mě pro radost a za odměnu. Jedna z mých kapitol je léčivá jako byliny a nahradí i antibiotika. Vezměte a zalistujte.“

 

Kdesi na začátku knihy Dřevo krásných stromů byla myšlenka docela prostá – Je bříza bílá i vevnitř? Nebo je zelená? Modrá? Jakou barvu má velikán buk? Co dub? Je eben opravdu černý? Plave? … Pro milovníky dřeva je tato kniha jakýmsi úvodem pod kůru.

Pracujeme se dřevem je základní příručkou pro začínající i mírně pokročilé – autor má důvěru vyslouženou lety výstav, znalost „materiálů“ a řemesla, vyjadřování jednoduché a o jednotivých technikách píše z vlastní zkušenosti.

Knihy Dřevo krásných stromů a Pracujeme se dřevem vyšly poprvé v roce 1998 a od té doby jsou v dalších a dalších vydáních na knižním trhu nepřetržitě dodnes.

Monografie MonografieMartina Patřičného je přátelským a zaujatým pohledem na tvorbu tohoto autora.  Součástí Monografie je náčrt jeho uměleckého vývoje i galerie obrazů a artefaktů ze dřeva, které čtenáře přitahují svou teplou barevností. Částečně navazuje i na knihu Dřevo Krásných stromů – dnes již klasiku ve svém oboru. Vypráví jaké to je, když se dřevo a člověk potkají a jdou kus cesty spolu…

Více o sbírce povídek Jako v nebi a o knize, jejíž název nese jméno 26-ti dílného televizního seriálu, Kus dřeva ze stromu poznání – o dřevě, natáčení a poznávání – naleznete na webu: www.patricny.com/knihy.

Několik povídek, názorů a fejetonů, o autorovi i jeho dílech, si můžete přečíst na www.patricny.com.

 

Vdechujeme život zachráněným paletám

Studio Paletky hází paletám záchranný kruh a vytváří z nich originální interiérové doplňky s příběhem. Palety díky Paletkám žijí dál.

Nepracujeme s EURO paletami, protože ty mají svůj užitý cyklus dobře promyšlený. Ekologie a recyklace jsou naším základem, proto jsme se zaměřili na atypické palety. Nejčastěji pracujeme s paletami z japonského cedru a afrických dřevin. Názvy kousků pak vytváříme v jazyku země, ze které dřevo pochází.

STOLEK YUNOMI, exteriér

stolek Yunomi

 

STOLNÍ LAMPA HOEK

stolní lampa Hoek

STOJAN NA MOBIL

stojan na mobil

KŘESLO MAHOGANY

křeslo Mahogany

 

PODTÁCEK KUROSU

podtácek Kurosu

ZAHRADNÍ POSEZENÍ NIWA

zahradní posezení Niwa

KNIHOVNA EDGE MAHONIE

knihovna Edge Mahonie

POHOVKA TOKI

pohovka Toki

DLOUHÝ PULT

dlouhý pult

Pro nás jsou palety ekologickým zdrojem krásného dřeva, kterému chceme svou péčí a precizní prací navrátit čest a dlouhý život ve formě nábytku.

Více o filozofii firmy i nabídce produktů najdete na www.paletky.cz

Paletky, to je příběh stromu.

 

Papírové tašky, sáčky a kartony od firmy Litobal s.r.o.

Patříte k perfekcionistům, kteří si vyhrají i se zabalením dárku, nebo naopak nejste zrovna manuálně nejzručnější? Ideálním řešením je papírová taška. Společnost Litobal s.r.o. vyrábí a prodává papírové tašky, papírové sáčky, balicí papíry, kartonové krabice a nabízí i zpracování lepenky.

U společnosti Litobal s.r.o. můžete objednat i výrobky z PEFC certifikované suroviny. 

 

tašky Litobal   tašky Litobal II

Ukázky sortimentu, nabídku výrobků na zakázku a kontaktní informace naleznete na webu www.litobal.cz

 

logo Litobal s.r.o.

 

Ručně vyráběná křesla nejvyšší kvality

Hledáte vskutku luxusní dárek? Společnost LD Trading nabízí možnost objednání ručně vyráběných solitérů od designérů Rietfelda a Mogensena. Vše je vyrobeno z přirozeně vysušeného dubu v nejvyšší kvalitě /ruční výroba/, povrchová úprava přírodní olej OSMO, kůže hovězí hlazenice v nejvyšší kvalitě /ruční výroba/, možno ručně přibarvit dle přání zákazníka.

Ceny (bez DPH):

křeslo Rietfeld bez kůže 25 000,-Kč

Red and Blue chair Rietveld

křeslo španělské 35 500,-Kč              

Španělské křeslo

konferenční stolek ke španělskému křeslu 12 000,-Kč

konferenční stolek

 křeslo lovecké 38 500,-Kč

Lovecké křeslo

Bližší informace a kontakt na výrobce naleznete na webu www.ld-trading.cz

logo LD Trading

 

PEFC certifikované výrobky

Certifikace lesů systémem PEFC je jedním z procesů v lesním hospodářství směřujícím k dosažení trvale udržitelného hospodaření v lesích v České republice a zároveň usiluje o zlepšení všech funkcí lesů ve prospěch životního prostředí člověka.

PEFC pro Vás připravil zajímavé tipy na dárky pro Vaše blízké.

Podívejte se zde: http://produkty.pefc.cz/

 

Masivní dřevěné podlahy – dotek přírody i po Vánocích

Chcete cítit přírodu u Vás i po Vánocích? Doporučujeme masivní dřevěné podlahy FeelWood od společnosti SECA Borohrádek.

Podlahy jsou tmelené a jemně broušené včetně povrchových úprav, buď přírodní olej nebo UV lak. Dají se koupit i bez povrchové úpravy.

Každý kus podlahy je originál s nezaměnitelným vzhledem a dodá do vaší domácnosti nefalšovaný kus přírody.

Smrková podlaha FeelWood 15x135x1973 mm, kvalita A/B, přírodní olej

smrková podlaha

Více informací na internetových stránkách www.palubky-eshop.cz/systemova-podlaha-z-severskeho-smrku-15×135-mm-o
lej-ab

Borová podlaha FeelWood 15x135x1973 mm, kvalita A/B, přírodní olej

borová podlaha

Více informací na internetových stránkách www.palubky-eshop.cz/systemova-podlaha-z-severske-borovice-15×135-mm-lak-ab

Podlaha FeelWood sibiřský modřín 15x135x1973 mm, kvalita A/B, UV lak

modřínová podlaha

Více informací na internetových stránkách www.palubky-eshop.cz/masivni-podlaha-feel-wood-sibirsky-modrin-15×135-mm-lak-ab

Masivní dubová podlaha FeelWood 15x137x1453 mm, kvalita Rustikal, UV lak

dubová podlaha

Více informací na internetových stránkách www.palubky-eshop.cz/masivni-systemova-podlaha-dub-15×137-mm-uv-lak-rustikal

To vše a ještě více nabízí společnost SECA Borohrádek

SECA Borohrádek

 

Dřevěné dárky nejen do kuchyně

Hledáte dřevěný dárek, který je nejen pěkný, ale i užitečný? Nabídku mnoha šikovných pomocníků do domácnosti naleznete na webu www.darkyzedreva.cz

louskáček na ořechy - hříbek   věšák na klíče FAB  stoličky

 

Houbařský nůž s pouzdrem v dřevěné dárkové kazetě

Houbařský nerezový nůž Opinel VRI N° 8 Inox je opatřen štětinami z pravého divočáka a speciální hranou na čištění kloboučku hub. Střenka je vyrobena z jednoho kusu kvalitního tvrdého bukového dřeva a je chráněna speciálním lakováním proti vlhkosti. Čepel je vyrobena z nerezavějící oceli výborně odolávající korozi a dobře se brousí. Nůž je opatřen patentovaným pojistným kroužkem „VIROBLOC“, který umožňuje geniálně jednoduchým způsobem nůž zajistit nejen proti zavření, ale i naopak, v zavřeném stavu proti otevření. Nepostradatelná pomůcka všech houbařů a milovníků hub.

nuz na houby             dárková sada

Další informace včetně prodejní ceny naleznete na webu prodejce.

 

Designová dřevěná prkénka

Pěkná designová prkénka ručně vyrobená především z českého dřeva.

prkenko   sachovnice   prkenko s nozem

 

Celou nabídku včetně rad, jak se o prkénka starat, i další informace najdete na webu výrobce www.duspiva.cz

 

Dřevěné hračky a dárky

Hledáte originální dřevěný dárek, dřevěné šperky či bytové doplňky? Na webu http://drevene.hracky.darky.obchodylevne.cz/ si jistě vybere každý.

stojánek na ovladače držák na brýle  naúšnice  sponka

 

Tradiční České dřevěné hračky

Internetová stránka o tradičních dřevěných hračkách, kde naleznete milé povídání o historii dřevěných hraček, současném stavu a bezpečnostních normách, nechybí ani kontakty na výrobce a prodejce dřevěných hraček a loutek.

http://www.vyroba-hracek.cz/tradicni-ceske-drevene-hracky/

 

 

Dřevěné vánoční ozdoby

AnděléDřevěné ozdoby a dekorace

V obchodě Ozdoby.cz pohodlně nakoupíte dřevěné ozdoby i různé dekorace, kterými můžete vyzdobit jakýkoliv interiér. Ať už se jedná o svátky velikonoční, vánoční nebo jen tak, pro radost.

 

 

 

Dřevěné příbory

Na serveru www.stromyazivot.cz představuji nový výrobek z dílny a část ukázek z první kolekce krásných dřevěných příborů z dubu, jasanu a třešně. Ladnost tvarů je nevyčerpatelná společně s barvou dřeva a jejich strukturou vytváří jedinečný zážitek pro všechny naše smysly snad s výjimkou sluchu, ale kdo ví.

Dřevěné příbory jsou vyráběné z tvrdších dřev s důrazem na jemnost a hladkost.

Tyto příbory jsou určené především pro vegetariánskou stravu, vařenou stravu, saláty apod. Dřevěné nože se hodí na med, pomazánky, máslo, marmelády atd.

V běžném používání jsou trochu náročnější na údržbu. Otírat pouze vlhkým hadříkem a hned naolejovat, nejlépe lněným olejem, ale může být i kvalitní olivový.

Vřele doporučují všem, kterým záleží na jejich způsobu života.

Každý dřevěný příbor je originál originál, fotografie jsou spíše orientační pro bližší představu barevných možností a tvarů. Součástí objednávky je látkové pouzdro.

cena za soupravu vidlička + nůž 420,-Kč

objednávejte na adrese: stromyazivot@seznam.cz

nebo telefonicky: 604 109 330

Kompletní nabídku naleznete zde: http://www.stromyazivot.cz/foto-vyber-pribory-1/drevene-pribory-vyber-1.html

 

Budky pro ptáčky

Krmítka

V zimním období nás spousta ptačích druhů opouští a vydává se na dlouhou cestu do příznivějších podmínek. Ale také spousta druhů u nás zůstává a určitě je přizpůsobena přežití v našich klimatických podmínkách. Přesto, zejména v blízkosti lidských sídlišť, přezimující druhy rády přijmou naši pomoc formou dobře zásobeného krmítka.  Všem, kdo zpestřit zimní potravní nabídku pro přezimující  druhy ptactva a  těšit se pohledem  ten malý opeřený  kousek přírody, který přinášejí do blízkosti našich domovů svou přítomností na krmítku nabízíme naše výrobky.

Hlavně děti pak ocení „zimní divadlo“, které někdy ptáci u krmítka předvádějí.

Nabízíme více typů krmítek včetně samokrmítka, které pojme zhruba 1 kg semen a vydrží až týden bez doplnění.

I když právě není období přikrmování, může se krmítko stát vhodným dárkem pro chataře, zahrádkáře nebo třeba pro děti, které rády převezmou péči o pravidelné doplňování krmiva a seznámí se zblízka s mnoha druhy ptactva.

 Na nainstalované krmítko si ptáci zvyknou a v zimě budou jeho neúnavnými návštěvníky.

 Hnízdní budka pro rehka – rehkovník     

 

Vyvěšování ptačích budek je důležitým prvkem biologické ochrany lesa. Významně podporuje biodiverzitu přírodního prostředí. V městských parcích, nově založených zahradách, v blízkosti jehličnatých lesů nebo v převážně zemědělské krajině je vyvěšení budky jednou z možností, jak přilákat tento druh do blízkosti lidských obydlí.  Výroba budek vychází z metodik ČSOP a lze dle požadavků zákazníků provést různé úpravy.

Polobudka neboli „rehkovník“ je určena pro rehka domácího, lejska šedého a konipase bílého.

Budky vyvěšujeme na podzim během listopadu nebo brzy z jara, aby se jednotlivé druhy ptactva měly možnost včas orientovat při výběru hnízdiště. Rehek má rád světlo, budky proto vyvěšujeme ve výši 2 – 6 m pod střechy obytných a hospodářských budov, dále k cestám, na paseky, tedy tam, kde je dostatek světla. 

Budky nevyvěšujte na příliš rušná místa a tak, aby odpolední slunce nesvítilo přímo do budky. Rehek nejraději osidluje polobudky umístěné v blízkosti lidských obydlí. Hodí se i do školek, kde se do těchto budek zahnízďuje i velký „pomocník“ ve školkách a to konipas bílý.

Čištění budek – čištění budek je potřebné provádět každoročně na podzim po druhém hnízdění.

 Hnízdní budka pro sýkorky – sýkorník

Vyvěšování ptačích budek je důležitým prvkem biologické ochrany lesa významně podporuje biodiverzitu přírodního prostředí. V nově založených zahradách, v blízkosti jehličnatých lesů nebo v převážně zemědělské krajině je vyvěšení budky jednou z možností, jak přilákat tento druh do blízkosti lidských obydlí.  Výroba budek vychází z metodik ČSOP a lze dle požadavků zákazníků provést různé úpravy.

Budka typu „sýkorník“ má průměr vletového otvoru 3,2 cm a je určena pro všechny druhy sýkorek, lejska, krutihlava a brhlíka. Proti poškození vletového otvoru, především datlem, je otvor chráněn plíškem. Přední stěna budky je výklopná pro potřebné čištění a jištěná na boku hřebíkem.

Vyvěšování budek – budka se vyvěšuje do lesa, sadů, parků, remízů, větrolamů apod. Pro vyvěšování se vybírá světlejší místo nebo polostín. Silný zástin nemá většina ptáků ráda. Proto je dobré vyvěšovat budky v době, kdy je ještě listí na stromě, protože po opadu listí se zdánlivě vhodné místo ukáže ve vegetační době jako přehoustlé a zastíněné. Budky vyvěšujeme otvorem spíše k jihu a východu, avšak všeobecně nejsou světové strany rozhodující. Daleko důležitější je orientace do průseku, paseky, stranou houštiny. Proto při krajích lesa umísťujeme budky raději otvorem do porostu nebo další řady stromů. V mladých kulturách zůstává mnoho budek neobsazených, ve starých listnatých porostech je tomu naopak. Při rozvěšování většího počtu budek je výhodné jejich rozmísťování podél cesty a průseku, což usnadní jak rozvěšování, tak i čištění a kontrolu budek. Budky mohou být velmi blízko sebe (15 – 20 m). Budky se vyvěšují nejlépe na podzim nebo brzy z jara, aby ptactvo mělo možnost včas se orientovat při výběru hnízdiště. Budka se vyvěšuje ve výši 3 – 5 m, v klidných málo frekventovaných místech stačí níže. V listnatých a smíšených vysokokmenných lesích se vyvěšuje 10 – 12 budek na 1 ha, v jehličnatých lesích a monokulturách 4 až 6 budek na 1 ha.

Čištění budek – budky je nutné čistit hned po druhém hnízdění začátkem září nebo alespoň v prvních podzimních dnech. Je to nutné proto, že se v hnízdech ukrývá nejrůznější hmyz (včetně parazitů) a ptáci z těchto důvodů znovu budky neosídlí. Čištění je potřebné provádět každoročně.

 Polobudka pro kachnu divokou

Kachna divoká – březňačka – je u nás nejrozšířenější kachnou. Zdržuje se vždy jen u vod, kde nachází přes den útočiště. V krajích, kde nejsou ani řeky, ani rybníky, se  kachna v době hnízdění neobjeví.

Kachny nejsou příliš náročné, spokojí se s každým větším rybníčkem, pokud je alespoň trochu zarostlý vodním rostlinstvem. Nejraději však osidlují stojaté vody s rákosovým porostem a s břehy zarostlými vrbami a olšemi. Nerady se zdržují na vodách, kde se nemohou ukrýt. Na takových místech se ani při přeletech dlouho nezdržují.

Stanoviště hnízda volí kačer, ačkoli je stavět nepomáhá. Hnízda jsou většinou umístěna v trávě, kopřivách, na „ostřicových stoličkách“ nebo i na stromech v blízkosti vody.

Dodávané hnízdní budky slouží ke zvýšení hnízdních možností kachen divokých. Budky se umísťují zpravidla na okrajích porostů vodních rostlin, a to na kůlech nad vodní hladinu tak, aby dno bylo cca 30 cmvysoko. Dostatečně stabilní je umístění na tři kůly zaražené do dna rybníka. Doporučuje se vložit do budky trochu suché trávy.

Postupem hnízdění přibývá vrstva šedého prachového peří. Koncem března a v dubnu snáší kachna osm až čtrnáct  světle zelených vajíček. 

 Ptačí budky pro kosa černého

Kos černý je pták žijící po celé Evropě. Populace kosa černého je rozdělena na dvě oddělené subpopulace.

Subpopulace lesní, která žije v listnatých a jehličnatých lesích, kde obývá přízemní patro lesa. Potravu si hledá mezi hmyzem, plži či žížalami a nepohrdne ani drobnými lesními plody. Tato lesní subpopulace je tažná.

Subpopulace městská, která vyhledává prostředí zahrad, sadů a parků, kde nachází alespoň nějakou potravu a úkryt pro vyvádění mláďat. Městský kos se díky široké potravní nabídce stává všežravcem a díky příznivému mikroklimatu města často zůstává přes zimu.

Kos černý je převážně samotářský pták, jenom v době hnízdění žije v páru. Sameček je nápadný uhlově černou barvou svého peří s oranžovým zobákem. Samička je menší, s hnědým peřím na spodní straně těla s výraznými šedými skvrnami. Mláďata jsou podobná samici.

Sameček staví hnízdo poměrně nízko nad zemí na stromech a v keřích. Ptačí budka pro kosa je alternativou pro kosy, kteří si zvykli stavět hnízdo na balkonech, verandách a na různých výklencích budov. Hnízdní revír je obsazen jediným párem, který nestrpí na svém území jiného kosa. Samice snáší 4-6 modrozelených vajec s rezavými skvrnami, na kterých sedí 14 dnů. Oba rodiče se starají o svá mláďata další 3 týdny než mohou létat. Zahnízdit stačí dvakrát až třikrát za rok, přičemž u kosů je velmi výrazná věrnost původnímu hnízdišti.

 Budky lze objednat na http://www.semenarskyzavod.cz/objednavkovy-system/Stranky/orders.aspx.

Dřevěné budky

Úlek pro čmeláky

Model: Čmelákovník
Výrobce: Lesy České republiky, s.p.
Ulice, ČP Přemyslova 1106
Město Hradec Králové
PSČ 501 68
IČO 42196451
Telefon +420 495 860 111
Fax +420 495 262 391
Email lesycr@lesycr.cz
Web www.lesycr.cz
Číslo certifikátu C-0104C / 09
Platnost do 1. 10. 2014
Čislo loga PEFC/08-31-0070

V České republice patří čmeláci mezi chráněné živočichy.

Zároveň patří mezi nejvýznamnější opylovače.

Hlavní příčinou úbytku čmeláků je přechod k monokulturám, pro čmeláky to znamená ztrátu potravních zdrojů. Přílišná kultivace krajiny omezuje možnosti hnízdění a zimování čmeláčích matek. V některých oblastech může být příčinou úbytku čmeláků právě nedostatek vhodných hnízdišť.

Také pesticidy mají na čmeláky podobný účinek jako na včely a zvláště v jarních měsících občas dochází k úhynu včel a čmeláků v souvislosti s agrotechnickými zásahy.

Přidejme k tomu vypalování mezí a stařiny, které ničí přezimující čmeláky nebo jejich hnízda, likviduje možnost hnízdění a nepříznivě ovlivňuje rostlinnou skladbu ve prospěch jednoletých rostlin a víme, proč čmeláků v přírodě ubývá.

 Co lze dělat pro podporu čmeláčích populací?

 • Vysazovat živné rostliny pro čmeláky tak, aby v okolí jejich hnízda stále něco kvetlo.
 • Postupně, nikoliv jednorázově, kosit louky tak, aby čmeláci v jednom okamžiku nepřišli o veškeré potravní zdroje.
 • V případě celoroční nepřerušované nabídky potravy na stanovišti rozmísťovat hnízdní dutiny nebo úlky pro čmeláky
 • Neprovádět jarní vypalování travin a křovin.

 Vhodné místo pro umístění úlků

Optimální místo pro umístění čmelákovníku je v polostínu, případně ve stínu pod listnatými stromy (které jsou v době zakládání hnízd ještě bez listí). V okolí budky by mělo být dostatek kvetoucích živných rostlin v průběhu celého vegetačního období, na kterých čmeláci sbírají pyl.

Místa, kde se čmeláci na jaře zdržují, jsou také vhodná pro umístění úlků.

Čmelákovník je vhodné umístit na stojánek dostatečně vysoko, aby dovnitř nemohli mravenci. Stojánek, na kterém úlek stojí, natřeme lepem proti mravencům, který neobsahuje žádný insekticid. Průnik mravenců zamezíme i lepovými pásky, které ovineme kolem stojánku.

Dovnitř čmelákovníku je třeba vložit termoizolační přírodní materiál, k našim úlkům dodáváme bavlněnou cupaninu. Čím čmeláky krmíme – nalákat je můžeme na náhražku květního nektaru, kterou připravíme jako 50% roztok sacharózy. Pro vůni, aby jej čmeláci snáze lokalizovali, můžeme přidat na 1 litr roztoku několik lžic medu. Roztok povaříme 10 minut ve vodní lázni a uchováváme v lednici.  Roztok v malém množství nalijeme do malé nádobky, nejlépe do kovového nebo plastového víčka z lahví.

Budka pro netopýry

Model: Budka pro netopýra
Výrobce: Lesy České republiky, s.p.
Ulice, ČP Přemyslova 1106
Město Hradec Králové
PSČ 501 68
IČO 42196451
Telefon +420 495 860 111
Fax +420 495 262 391
Email lesycr@lesycr.cz
Web www.lesycr.cz
Číslo certifikátu C-0104C / 09
Platnost do 1. 10. 2014
Čislo loga PEFC/08-31-0070

 

Všichni naši netopýři jsou pro člověka velice užiteční a patří mezi chráněné živočichy. Vzhledem k  množství potravy, kterou zkonzumují pohubí mnoho hmyzu, často druhů, které člověku škodí (např. bekyně mniška, různé druhy komárů atd.). Netopýry je třeba všude chránit a nedopustit, aby je lidé hubili. Dříve oživovali mnohem víc stromořadí a okraje lesů, spousty menších i větších netopýrů poletovaly zvláště nad hladinami rybníků. Nejvíce ubylo těch druhů, které se ukrývají v dutinách stromů. Starých dutých stromů ubývá a tím ztrácí své domovy nejen netopýři, ale i některé druhy ptáků. Pokusme se jim tedy vyvěšováním budek nahradit přirozená hnízdiště.

Budky netopýrům slouží především k přespávání, často je využívají k páření i vyvádění mláďat. Budky jsou záměrně bez nátěru, který může být pro netopýry škodlivý. Netopýři mají dobrý čich a natřeným budkám by se mohli vyhýbat.

Budky vyvěšujte v místech, kde je známo, že netopýři žijí, především tam, kde je málo přirozených dutin. Budky se vyvěšují maximálně tři na strom. Měly by se umístit co nejvýše, na závětrné a alespoň část dne osluněné místo. Okolí budky by mělo být vyčištěno, aby netopýři měli volný přístup k budce. Ideální jsou  lesíky, mýtiny a cesty, zvláště blízko rybníků, řek, mokřadů, jezírek apod.

Na rozdíl od ptačích budek, nebývají tyto budky okamžitě obsazeny a někdy trvá i pět let, než si je netopýři oblíbí.

Úkryt pro hmyz

Model: úkryt pro hmyz
Výrobce: Lesy České republiky, s.p.
Ulice, ČP Přemyslova 1106
Město Hradec Králové
PSČ 501 68
IČO 42196451
Telefon +420 495 860 111
Fax +420 495 262 391
Email lesycr@lesycr.cz
Web www.lesycr.cz
Číslo certifikátu C-0104C / 09
Platnost do 1. 10. 2014
Čislo loga PEFC/08-31-0070

 

Více na: http://produkty.pefc.cz/index.php?route=product/manufacturer&manufacturer_id=2&page=1

 

Dřevěné hřiště pro děti

Zahradní houpačka SWING 07170

Cena zahrnuje kompletní kování (2 990,-Kč) a dřevěnou konstrukci z masivního jehličnatého dřeva (1 785,-Kč). Jednotlivé prvky dětských hřišť jsou navrženy a konstruovány tak, aby si je mohl zákazník smontovat sám. Zpravidla však montáž a povrchovou úpravu zajišťuje naše firma. Podle vašeho požadavku vypracujeme konkrétní cenovou kalkulaci s montáží, impregnací, povrchovou úpravou a dopravou na místo stavby. Tuto houpačku lze upevnit na jakoukoli věž Blue Rabbit®. Modul @SWING obsahuje standardně také sedátko houpačky Blue Rabbit® a trapézovou tyč s kruhy.

Cena: 4775,- Kč
Dostupnost: do 20 dnů

 Věž DUPLEX 07207

Cena zahrnuje kompletní kování (6 290,-Kč) a dřevěnou konstrukci z masivního jehličnatého dřeva (14 935,-Kč). Jednotlivé prvky dětských hřišť jsou navrženy a konstruovány tak,aby si je mohl zákazník smontovat sám. Zpravidla však montáž a povrchovou úpravu zajišťuje naše firma. Podle vašeho požadavku vypracujeme konkrétní cenovou kalkulaci s montáží, impregnací, povrchovou úpravou a dopravou na místo stavby. Nabídku skluzavek najdete v doplňcích (3 150,-Kč). Špičkový výrobek mezi věžemi Blue Rabbit® má velkou dvouúrovňovou plošinu, sedlovou střechu z polyesterové tkaniny a provazový žebřík. Poskytuje mnoho možností pro nástavbu dalších modulů Blue Rabbit® Jedinečnou herní sestavu vytvoříte, když zkombinujete tuto věž s moduly Blue Rabbit® @SWING a Blue Rabbit® @SLIDE.V základně konstrukce lze umístnit po úpravě pískoviště.

Cena: 21 225,- Kč
Dostupnost: do 20 dnů

 Věž PATIO 07202

Cena zahrnuje kompletní kování (3 550,-Kč) a dřevěnou konstrukci z masivního jehličnatého dřeva (6 783,-Kč). Jednotlivé prvky dětských hřišť jsou navrženy a konstruovány tak, aby si je mohl zákazník smontovat sám. Zpravidla však montáž a povrchovou úpravu zajišťuje naše firma. Podle vašeho požadavku vypracujeme konkrétní cenovou kalkulaci s montáží, impregnací, povrchovou úpravou a dopravou na místo stavby. Nabídku skluzavek najdete v doplňcích (3 150,-Kč). Kompaktní herní věž se žebříkem na horní plošinu. Otvory umístěné na téže straně slouží pro upevnění dalších nástaveb, např. modulu Blue Rabbit® @SLIDE nebo Blue Rabbit® @ NET. Součástí balení jsou dvě kotvení do země, dvě madla a lano s uzly. V základně konstrukce lze umístnit po úpravě pískoviště.

Cena: 10 333,- Kč
Dostupnost: do 20 dnů

Dřevěný nábytek

Figure

Celodřevěná židle FIGURE
s ručně dobrušovanými detaily a propracovanou ergonomií sezení.

Více na: http://www.situs.cz/produkt/figure-zidle-1

Cetus

Stůl pro ty, co preferují celodřevěné provedení.

 

Více na: http://www.situs.cz/produkt/cetus-stul-16

Stojan na víno

na 21 lahví ve tvaru kulatého sudu se stabilním podstavcem. Vyrobeno z masivního smrkového dřeva.

Výška stojanu 80 cm. Povrchová úprava – mořeno odstín tmavý dub bez vrchního laku.

Více na: http://produkty.pefc.cz/index.php?route=product/product&path=56_78&product_id=83

Zahradní set ROŽMBERK s lazurou

Zahradní set zahrnuje 2 lavice a jeden stůl. Použité dřevo o síle 35 mm a robusní konstrukce řadí set mezi nejmasivnější výrobek ve své kategorii na trhu.  Délka stolu  a lavic je 150cm. Zahradní set je vyrobený z borového dřeva,které svým obsahem pryskyřice ve dřevě předurčuje tento materiál pro použití v exteriéru. Ve spojení s ochranou impregnací a tenkovrstvou lazurou BECKERS dosáhneme dlouhé životnosti setu i za nepříznivých venkovních podmínek.  Zahradní set je vhodný nejen pro privátní zahrady,ale stabilní konstrukce umožňuje jeho využití pro umístění v restauracích.

Více na: http://www.dvv.cz/zahradni-nabytek/zahradni-set-rozmberk-s-lazurou.html

 

Vánoční dárek pro stavitele a chalupáře: šmeknfošna

film_11737_1.jpgNení asi překvapivé, že i k tématu Českých dřevěných Vánoc má co říci nejvýznamnější Čech – Jára Cimrman.

Cimrman se zabýval problémem vylehčování továrních mechanismů, které se tehdy převážně vyráběly z těžkého dubového dřeva. A tu mu pomohla náhoda. Během svého přednáškového turné po Austrálii objevil na Melbournsku živočicha, jehož udivující vytrvalost dokázala při aplikaci na dřevo pravé divy. Byl to červotoč. Cimrman sjednal s australskou vládou výměnný kontrakt.

Australané se zavázali, že dodají do Rakouska půl druhého tisíce šlechtěných kusů tehdy v Evropě zcela neznámého broučka, a to výměnou za českého králíka. Ten se pak v Austrálii docela dobře uchytil. Novou technologií dosáhl Cimrman skvělých výsledků. Tak např. jeho červotočem vylehčený buchar Jirka byl až o třetinu lehčí než světově proslulý buchar Wágnerův, a přitom zastal stejnou práci. Červotoč se v Čechách rychle rozšířil. Popularita nového pracovního zvířete dosáhla nečekaných rozměrů. Když lidé viděli, jak si tento brouk, pracující vlastně jen za stravu, na pracovišti obratně počíná, mnozí se ho snažili napodobit. O takových se pak lidově říkalo, že „žerou práci“.

Avšak 23. listopadu 1889 řítí se náhle do zpěněných vod Dunaje trámový železniční most u Lince. Firma Ringhoffer, závod 02, sekce dřevo, která Cimrmanovi vylehčení mostní konstrukce zadala, Mistra žaluje. Cimrman se u soudu hájí tím, že nebyl dodržen technologický postup. Označuje také pravého viníka neštěstí, stavbyvedoucího Herziga, který opomněl vylehčovací práce včas zastavit. Podle Cimrmanových bezpečnostních předpisů byl Herzig povinen za 20 dnů po nasazení červotoče do práce položit k mostu tzv. návnadná prkna, v odborné terminologii se jim říkalo schmeckenfošny. Do těch se červotoč zpravidla během 48 hodin shromáždí a může být přenesen na jiné pracoviště. Zkostnatělí rakouští soudci však Cimrmanovy vývody nechápou. K dovršení neštěstí přicházejí z celé země zprávy, že na mnoha jiných stavbách dochází k vylehčovacím pracím, aniž byly objednány. Soudní verdikt kruté rakouské justice je nemilosrdný. Na celé dva roky se za Cimrmanem zavírají těžká vrata vězeňské pevnosti v Salcburku.

CIMRMAN, SMOLJAK / SVĚRÁK: VRAŽDA V SALONNÍM COUPÉ (Detektivní hra)

 

Dřevěné hračky pro děti

Dřevěná houpačka

Houpačka je určená pro děti od 0 do 3let. Použitý materiál sedák bukové dřevo,ohrádka smrkové nebo bukové dřevo průměr cca 25mm nebo hranol 25 x 22mm se zaoblenými hranami, polypropylenové lano průměr 10mm. Ocelová oka umožňující prodloužení a zkrácení poloměru pro houpání. Rozměry cca 35 x 30 cm. Poloměr pro houpání cca 2m. Návod na použití a údržbu přibalen u každého kusu houpačky v PE vaku.Nosnost max 100 kg.

Objednávat můžete zde: http://produkty.pefc.cz/index.php?route=product/product&path=56_84&product_id=65

Dřevěná káča

Návod:
Káču nadzvedneme, jednou rukou uchopíme dřevěný kroužek, druhou zatáhneme za provázek a pustíme.

Objednávat můžete zde: http://www.drevenakaca.cz/kaca.html

Houpací koník

Houpací koník ze smrkového a bukového masivního dřeva. Houpací oblouk je vyroben z vodovzdorné překližky

Objednávat můžete zde: http://produkty.pefc.cz/index.php?route=product/product&path=56_84&product_id=72

Dřevěná zvířátka

                    

Objednávat můžete zde: http://www.drevenedomecky.cz/drevenedomecky/eshop/28-1-Drevene-hracky-Holztiger/51-2-Lesni-zver

Dřevěný zahradní domeček

          

Objednávat můžete zde: http://www.hracky-postylky.cz/drevohracky/eshop/11-1-HRACI-DOMECKY/0/5/102-DETSKY-ZAHRADNI-DOMECEK-NA-KOLECKACH-NYNI-SLEVA

 

Lampička na zeď

Lampička na zeď ve tvaru domku

Objednávat můžete na: http://www.ookidoo.com/cz/pokojicek/lampicky-a-osvetleni/lampicka-na-zed-domek-fm3047/

Dřevěná lampička ve tvaru stromu

Objednávat můžete na: http://www.ookidoo.com/cz/pokojicek/lampicky-a-osvetleni/lampicka-na-zed-strom-fm3046/